1 Ekim 2016 Cumartesi 16:45

Sağlıklı Diyet

Sağlıklı ve uygulanabilir bir diyet hazırlamak için uygulanması gereken birkaç prensip vardır. Yediğiniz yemeklerin miktarı ve çeşitliliği bir diyetin sizin için faydalı olup olmayacağını belirler.

Kilo yönetiminde en önemli etken yediğiniz yemeğin miktarıdır. Eğer çok fazla yerseniz kilo alırsınız, çok az da yerseniz kilo verirsiniz. Eğer sağlıklı bir beslenme programınız varsa kilonuzun korunması için gerekli olan miktarda yemek yemeniz gereklidir. Hesaplama araçlarımızı kullanarak boyunuza, yaşınıza, kilonuza ve hareketlilik seviyenize göre günlük almanız gereken kaloriyi ve ideal kilonuzu hesaplayabilir buna göre beslenme programınızı ayarlayabilirsiniz.

Aldığınız besinlerde çeşitlilikler bulunması da sağlıklı diyet için çok önemlidir. Her gün belli miktarlarda almamız gereken çeşitli vitamin ve mineraller bulunmaktadır. Her besinin içerdiği vitaminler ve mineraller farklı miktarlarda olduğundan bütün hepsini uygun oranlarda bulunduran bir besin yoktur, işte bu nedenle her gün değişik besinler almak sağlıklı bir diyet için önemlidir. Aynı zamanda kim her gün aynı şeyleri yemekten hoşlanır ki.

Genel olarak meyve ve sebzeler en çok miktarda besleyici madde, vitamin ve mineral içeren besinlerdir. Bu nedenle diyetinizde her gün mutlaka sebze ve meyveler bulunmalıdır. Mümkün olduğu kadar değişik sebze ve meyveleri tüketmek daha faydalı olacaktır. Bunun en kolay yolu her alışverişinizde bir önceki aldıklarınızdan daha farklı sebze ve meyveler almaktır.

Mesela ilk hafta elma yiyorsanız, bir daha ki sefere üzüm alın, daha sonra şeftali ve bu şekilde devam edebilirsiniz. Bir sebze veya meyvede takılı kalmamaya dikkat edin. Örneğin portakal çok iyi bir C vitamini kaynağı olsa da E vitamini açısından fakirdir. Bu nedenle sürekli portakal yerseniz E vitamini eksikliği çekersiniz.

Kendinizi kontrol etmeniz sayesinde istediğiniz her şeyi yiyebilir ve hala sağlıklı bir diyete devam etmiş olursunuz. Çoğu besin eğer çok fazla miktarlarda tüketilmezse sağlıklı sayılabilir. Örneğin dondurmayı çok seviyorsanız dondurma yiyin, ancak porsiyonlara dikkat ederek. Besin değerlerine bakarak ne kadar yiyeceğinize karar verebilirsiniz, günlük kalori miktarınızı aşmadığınız sürece dilediğiniz besini tadını çıkartarak yiyebilirsiniz. Asıl sorun bir oturuşta bir koca paket cipsi bitirmeniz olur.

İyi ve sağlıklı bir diyet sizin yaşam şeklinizi, görünüşünüzü ve sağlığınızı geliştirecektir. Size daha çok enerji vererek yapmak istediklerinizi yapmanıza yardım edecektir. Bir diyet sağlıklı ise sıkıcı ve tatsız olmak zorunda değildir, yukarıdaki temel prensiplere dikkat ederek ve yaratıcılığınızı kullanarak size en uygun diyeti yaratabilirsiniz.

Kaynak:

http://www.diyetrehberimiz.com/diyet-makaleleri/saglikli-diyet