24 Mayıs 2016 Salı 18:39
DENEME

Çocuklar Kahvaltı Yapmadan Okula Gitmesin

Haber: Çocuklar Kahvaltı Yapmadan Okula Gitmesin
10 Eylül 2013 Salı - 08:26 Bültenler [5040517]
Bahar Aktan, "Evde yapılacak sağlıklı ve dengeli bir kahvaltı ile çocukların bilişsel performansı ve okul başarısı arttırılabilir" dedi.


Okula giden çocukların mutlaka kahvaltı yapması gerektiğini söyleyen Nişantaşı Hastanesi Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Bahar Aktan, "Evde yapılacak sağlıklı ve dengeli bir kahvaltı ile çocukların bilişsel performansı ve okul başarısı arttırılabilir" dedi

Okulların açılmasıyla birlikte aileleri "Çocuğumu nasıl daha iyi besleyebilirim" telaşı aldı. Nişantaşı Hastanesi Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Bahar Aktan'a göre doğru beslenme çocukların okul başarısının yanı sıra gelecek yıllardaki beslenme alışkanlığı açısından da büyük önem taşıyor. Okul çocuklarında iyi beslenmenin temelini kahvaltının oluşturduğunu söyleyen Aktan, "Okula gitmeden önce evde yapılacak sağlıklı ve dengeli bir kahvaltı ile çocukların bilişsel performansı ve okul başarısı arttırılabilir" dedi. Çocukların güne mutlaka kahvaltı ile başlaması gerektiğini belirten Bahar Aktan, "Kahvaltıda haşlanmış, omlet veya menemen türünde bir yumurta olmalı. Süt, reçel veya pekmez ayrıca da mutlaka bol çiğ sebze (domates-salatalık) bulunmalı. Sebze yerine bazı günler meyve olması gerekir" diye konuştu.
Kahvaltı kadar beslenme çantasının da önemli olduğunu ifade eden Aktan, "İyi bir kahvaltı ile kan şekeri dengesi sağlanan ve böylelikle bilişsel performansı en süt seviyeye çıkan çocukların gün boyu okulda bu performansı korumaları için mutlaka iyi hazırlanmış bir beslenme çantasına ihtiyaçları var" açıklamasında bulundu.

Çocuklarınızı fast-food'tan uzak tutun

Sağlıklı ve dengeli hazırlanmış bir beslenme çantası için annelere büyük görev düştüğüne belirten Diyet Uzmanı Bahar Aktan, "İyi hazırlanmış bir beslenme çantası ile çocuğun fast-food ve hazır atıştırmalıklara bağımlılığı azalır. Çocuğun sevdiği türde besinler ve okulda kalış süresi göz önünde bulundurularak bir beslenme çantası planlamak gerekir. İdeal bir beslenme çantasında bir kutu süt, bir adet peynirli tost, bir adet taze meyve veya bir kutu ayran, bir adet peynirli sandviç, dört beş adet kuru meyve bulunmalı. Bu listeye evde hazırlanmış bir dilim börek veya kek, ayran veya süt, 4-5 adet ceviz veya 7-8 adet fındık da alternatif oluşturabilir" diye konuştu

Okul çocuklarının beslenmelerini daha sağlıklı ve dengeli hale getirmenin bir diğer yolunun da evdeki yeme düzenlerini planlamaktan geçtiğini ifade eden Aktan şöyle devam etti:

"Evde geçirdiği süre boyunca ana ve ara öğünleri sağlıklı ve yeterli hale getirirsek çocuğu fast-food ve atıştırmalık alışkanlığından kurtarmak mümkün olur. Gün içerisinde iki saatlik aralıklarla ana ve ara öğünleri düzenlemek tatlı ve atıştırma isteğini azaltacak, ana yemek saatlerinde çocuğun daha iyi beslenmesini sağlayacaktır."

Yemek yerken TV'yi kapatın

Bahar Aktan, okul çağı çocuklarının günlük beslenmesinde dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraları:
"Kahvaltı, öğle ve akşam yemek saatlerinin düzenli olması ve bu saatlerde tüm aile bireylerinin sofrada bulunması gerekir. Sofranın televizyondan uzak bir yerde kurulması ya da televizyonun yemek süresince kapalı tutulması lazım. Ana öğünler arasında mutlaka ara öğünlerin olmalı. Günlük beslenme planının mutlaka et, yumurta, süt ve süt ürünleri gibi büyümenin temelini oluşturan protein kaynaklarını içermesi gerekir. Sinir sistemi ve beyin gelişimi için çok önemli olan B grubu vitaminleri yani tahıllar – ekmek, makarna, pilav her gün tüketilmeli. Her gün mutlaka 2 porsiyon sebze ve 3-4 porsiyon meyve tüketiminin sağlanması gerekir. Beyin gelişimine katkı sağlayan omega-3 kaynağı balık haftada 2-3 gün yenmeli."

Bisküvi yerine ev yapımı kek

Hazır ürünler yerine evde annelerin hazırladığı yiyeceklerin tercih edilmesi gerektiğini vurgulayan Bahar Aktan, "Meyve suyu yerine – komposto, reçel veya marmelat ile hazırlanmış şurup, tuzlu bisküvi-kraker yerine – peynirli poğaça veya börek tercih edilmeli. Şekerli atıştırmalıklar yerine – evde yapılmış meyveli veya kakaolu kek, çikolata ve şekerleme yerine - evde hazırlanmış sütlü tatlılar, kakaolu meyveli toplar, cips yerine – fırınlanmış patates veya evde yağsız patlatışmış mısır yapılmalı" diyerek sözlerini tamamladı.

Pembe Prenses' Kanser Tarama Aracı Diyarbakır'da
Diyarbakır'da yürütülen Kadın Sağlığı Eğitim Projesi kapsamında Sağlık Bakanlığı tarafından kente gönderilen Pembe Prenses Kanser Tarama Aracı, Diyarbakırlı kadınlara ücretsiz mamografi çektirme imkanı sağlıyor.
Obeziteye Karşı Pedal Çevirdiler
GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Bisikletli gruptan görüntü Grubun caddede bisiklet binmesi JCI Bodrum 2016 Dönem Başkanı Ozan Vurucular ile röportaj Detay görüntüler Obeziteye karşı pedal çevirdiler Muğla'nın Bodrum ilçesinde obeziteye karşı toplumu bilinçlendirmek k amacıyla bisiklete binme etkinliği düzenlendi Muğla'nın Bodrum ilçesinde bir grup, obeziteye karşı toplumu bilinçlendirmek amacıyla bisiklete binme etkinliği gerçekleştirdi.
Obeziteye Karşı Bin 207 Bisiklet Dağıtıldı
GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: Yakutiye Kent Meydanından düzenlene programdan görüntü Bisikletlerden görüntü Detaylar Halk Sağlığı İl Müdürü'nün konuşması Sağlık İl Müdürü Serhat Vançelik'ın konuşması Erzurum Vali YArdımcısınını konuşması Detaylar Sağlık Bakanlığı'nın "Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı" kapsamında Erzurum'da Halk Sağlığı İl Müdürlüğü'nce öğrencilere bin 207 bisiklet dağıtıldı.
Diyarbakır'da Kadın Sağlığı Eğitimi Sürüyor
Diyarbakır'da 15-69 yaş arası toplam 505 bin 208 kadına ulaşılması hedeflenen Kadın Sağlığı Eğitim Projesi devam ediyor.
7'den 77'ye Lıkır Lıkır Süt
Nasıl süt içmeliyiz?
Yemeklerdeki Fazla Yağı Emen Tabak
Tayland Sağlık Destek Kuruluşu ülkede ve dünya çapında obeziteye dikkat çekmek için yemeklerdeki yağın fazlasını süzen bir tabak tasarladı.
Sağlıklı Yaşama Spor Yaparak Dikkat Çektiler
Çağın hastalığı obeziteyi yenen ve bu hastalığa karşı azimle mücadelede eden onlarca kişi parkta bir araya gelerek hem yürüdü hem de fitness eğitmeni eşliğinde aerobik yaptı.
Işık'lı minikler sağlıklı beslenmeyi işin ustalarından öğrendi
FMV Ayazağa Işık İlköğretim Kurumu, obeziteye karşı 'Yemek Devrimi'ne katıldı
Doğru beslenerek depresyondan uzak durabilirsiniz
Beslenme ve Diyet Uzmanı Evnur Saray konuyla ilgili görüşlerini aktarıyor.
Akşam geç yemek kilo yapmıyor
Çocukların akşam yemeğini yeme saati ile obezite arasındaki ilişkiyi inceleyen araştırmacılar, bu iki durum arasında bir bağlantı bulamadı.
  • Dünya Sağlık AsamblesiSağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, Türkiye'de, Suriye'deki savaştan kaçan 3 milyondan fazla Suriyelinin Türk vatandaşlarıyla aynı şartlarda sağlık hizmetlerinden yararlandığını söyledi.
  • Uluslararası Şeker Örgütü 49. Konsey ToplantısıŞeker Kurumu Başkanı Dr. Hüsnü Tekin, "AB şeker piyasasında uygulamakta olduğu kota sistemini 2017 yılından sonra kaldırma kararı aldı.
  • Hastalığı Nedeniyle Adeta EriyorHatay'da yaşayan orak hücre anemi hastası 48 yaşındaki Nefle Balcıoğlu, hastalığının sebep olduğu kemik erimesi yüzünden günden güne kilo kaybı yaşayarak adeta eriyor.
  • Şeker Hastalığında Cerrahi YöntemTürkiye Metabolik Cerrahi Vakfı bünyesindeki Metabolik Cerrahi Çalışma Grubu, Tip 2 diyabetin (şeker hastalığı) cerrahi tedavisinde uygulanan metabolik cerrahi operasyonlarının yaygınlaşması amacıyla Türkiye çapında hekimlere yönelik eğitim seferberliği başlattı.
  • Kırklareli'de 400 Bisiklet DağıtılacakKırklareli'de 400 öğrenciye bisiklet dağıtılacak.
  • Dünya Ms GünüBir sinir sistemi hastalığı olan Multiple Skleroz'a (MS), kadınların erkeklere göre daha fazla yakalandığını bildirildi.
  • Şekerde "Gerçekler" ve "Efsaneler" TartışılacakŞeker sektöründe uluslararası iş birliğini artırmayı amaçlayan Uluslararası Şeker Örgütünün (ISO) 49. Konsey Toplantısı İstanbul'da gerçekleştirilecek.
  • Obeziteye Karşı Pedal ÇevirdilerMuğla'nın Bodrum ilçesinde bir grup, obeziteye karşı toplumu bilinçlendirmek amacıyla bisiklete binme etkinliği gerçekleştirdi.
  • Avrupa Obezite GünüSivas Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Levent Sağlam, psikolojik problemler ve kullanılan bazı ilaçların obezite oluşmasında etkili olduğunu bildirdi.