31 Ocak 2015 Cumartesi 02:40

Çocuklar Kahvaltı Yapmadan Okula Gitmesin

Haber: Çocuklar Kahvaltı Yapmadan Okula Gitmesin
10 Eylül 2013 Salı - 08:26 Bültenler [5040517]
Bahar Aktan, "Evde yapılacak sağlıklı ve dengeli bir kahvaltı ile çocukların bilişsel performansı ve okul başarısı arttırılabilir" dedi.


Okula giden çocukların mutlaka kahvaltı yapması gerektiğini söyleyen Nişantaşı Hastanesi Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Bahar Aktan, "Evde yapılacak sağlıklı ve dengeli bir kahvaltı ile çocukların bilişsel performansı ve okul başarısı arttırılabilir" dedi

Okulların açılmasıyla birlikte aileleri "Çocuğumu nasıl daha iyi besleyebilirim" telaşı aldı. Nişantaşı Hastanesi Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Bahar Aktan'a göre doğru beslenme çocukların okul başarısının yanı sıra gelecek yıllardaki beslenme alışkanlığı açısından da büyük önem taşıyor. Okul çocuklarında iyi beslenmenin temelini kahvaltının oluşturduğunu söyleyen Aktan, "Okula gitmeden önce evde yapılacak sağlıklı ve dengeli bir kahvaltı ile çocukların bilişsel performansı ve okul başarısı arttırılabilir" dedi. Çocukların güne mutlaka kahvaltı ile başlaması gerektiğini belirten Bahar Aktan, "Kahvaltıda haşlanmış, omlet veya menemen türünde bir yumurta olmalı. Süt, reçel veya pekmez ayrıca da mutlaka bol çiğ sebze (domates-salatalık) bulunmalı. Sebze yerine bazı günler meyve olması gerekir" diye konuştu.
Kahvaltı kadar beslenme çantasının da önemli olduğunu ifade eden Aktan, "İyi bir kahvaltı ile kan şekeri dengesi sağlanan ve böylelikle bilişsel performansı en süt seviyeye çıkan çocukların gün boyu okulda bu performansı korumaları için mutlaka iyi hazırlanmış bir beslenme çantasına ihtiyaçları var" açıklamasında bulundu.

Çocuklarınızı fast-food'tan uzak tutun

Sağlıklı ve dengeli hazırlanmış bir beslenme çantası için annelere büyük görev düştüğüne belirten Diyet Uzmanı Bahar Aktan, "İyi hazırlanmış bir beslenme çantası ile çocuğun fast-food ve hazır atıştırmalıklara bağımlılığı azalır. Çocuğun sevdiği türde besinler ve okulda kalış süresi göz önünde bulundurularak bir beslenme çantası planlamak gerekir. İdeal bir beslenme çantasında bir kutu süt, bir adet peynirli tost, bir adet taze meyve veya bir kutu ayran, bir adet peynirli sandviç, dört beş adet kuru meyve bulunmalı. Bu listeye evde hazırlanmış bir dilim börek veya kek, ayran veya süt, 4-5 adet ceviz veya 7-8 adet fındık da alternatif oluşturabilir" diye konuştu

Okul çocuklarının beslenmelerini daha sağlıklı ve dengeli hale getirmenin bir diğer yolunun da evdeki yeme düzenlerini planlamaktan geçtiğini ifade eden Aktan şöyle devam etti:

"Evde geçirdiği süre boyunca ana ve ara öğünleri sağlıklı ve yeterli hale getirirsek çocuğu fast-food ve atıştırmalık alışkanlığından kurtarmak mümkün olur. Gün içerisinde iki saatlik aralıklarla ana ve ara öğünleri düzenlemek tatlı ve atıştırma isteğini azaltacak, ana yemek saatlerinde çocuğun daha iyi beslenmesini sağlayacaktır."

Yemek yerken TV'yi kapatın

Bahar Aktan, okul çağı çocuklarının günlük beslenmesinde dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraları:
"Kahvaltı, öğle ve akşam yemek saatlerinin düzenli olması ve bu saatlerde tüm aile bireylerinin sofrada bulunması gerekir. Sofranın televizyondan uzak bir yerde kurulması ya da televizyonun yemek süresince kapalı tutulması lazım. Ana öğünler arasında mutlaka ara öğünlerin olmalı. Günlük beslenme planının mutlaka et, yumurta, süt ve süt ürünleri gibi büyümenin temelini oluşturan protein kaynaklarını içermesi gerekir. Sinir sistemi ve beyin gelişimi için çok önemli olan B grubu vitaminleri yani tahıllar – ekmek, makarna, pilav her gün tüketilmeli. Her gün mutlaka 2 porsiyon sebze ve 3-4 porsiyon meyve tüketiminin sağlanması gerekir. Beyin gelişimine katkı sağlayan omega-3 kaynağı balık haftada 2-3 gün yenmeli."

Bisküvi yerine ev yapımı kek

Hazır ürünler yerine evde annelerin hazırladığı yiyeceklerin tercih edilmesi gerektiğini vurgulayan Bahar Aktan, "Meyve suyu yerine – komposto, reçel veya marmelat ile hazırlanmış şurup, tuzlu bisküvi-kraker yerine – peynirli poğaça veya börek tercih edilmeli. Şekerli atıştırmalıklar yerine – evde yapılmış meyveli veya kakaolu kek, çikolata ve şekerleme yerine - evde hazırlanmış sütlü tatlılar, kakaolu meyveli toplar, cips yerine – fırınlanmış patates veya evde yağsız patlatışmış mısır yapılmalı" diyerek sözlerini tamamladı.

2016 Uluslararası Bakliyat Yılı" - Eker
"2016 Uluslararası Bakliyat Yılı"- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker: - "Türkiye'nin tarım ihracatı 2014 yılında 2013 yılına göre yüzde 6,1 oranında artış sağlayarak 18 milyar dolar oldu.
Gazlı İçecekler Kızlarda Erken Ergenliğe Yol Açıyor
Amerika'da yapılan bir araştırmaya göre, fazla şekerli ve gazlı içecek tüketimi, kız çocuklarının erken ergenliğe girmesine yol açıyor.
Fazla Kilolarını Bisiklet Sürerek Verdi
Antalya'da kilosu 133'e ulaşan Osman Koç, günde 80-90 kilometre bisiklet kullanarak 8 ayda 41 kilo vermeyi başardı.
İş Memnuniyetsizliği Bel Ve Boyun Ağrılarına Neden Olabilir
Bilgisayar başında geçirilen saatler ve yanlış ergonomi ile oluşturulan ofis düzeni, kas ve iskelet sistemi rahatsızlıklarına zemin hazırlıyor.
Tuz-Şeker Genelgesi: Çay Tek Şekerle İçilecek, Tuzluk Kalkacak
Sağlık Bakanlığı, 81 il valiliğine gönderdiği genelgede, kamuda çayın tek şekerli ve mümkünse ambalajlı şekilde sunulmasını ve masalardan tuzlukların kalkmasını istedi.
Hamilelik Döneminde Anne En Az 9 Kilo Almalı
Beslenme ve diyet uzmanı diyetisyen Hümeyra Taşçıoğlu, hamilelik döneminde annelerin en büyük endişelerinin doğru beslenme ve fazla kilo alımı olduğunu dile getirerek, "Gebelikte beden kitle endeksi normal olan gebelerde önerilen kilo alımı 9 kg-12,5 kg arasındadır.
Her Öğünde Et Yenir mi?
Beslenme Uzmanı Gizem Şeber, "Kırmızı etsiz sağlıklı bir yaşam söz konusu değil. Ancak her öğün et tüketimi de başka sağlık sorunlarına neden olabilir" dedi.
Kilo Kardeşleri İzmir'de Buluşacak
İzmir ve çevre illerde yaşayan Obezite Mücadele Derneği (OMDER) üyesi 39 kişi, kısa sürede ortalama 26,4 kg. olmak üzere toplam 1 ton 30 kg. zayıflamalarının sırrını anlatacak.
Zayıflamak Uğruna Fazla Su İçmek Ölümcül Olabilir"
ESOGÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Temiz: "Günümüzde de konuşulan 'su diyeti', 'soğuk su diyeti', 'su içerek zayıfladı' gibi kulaktan dolma haberlerle insanlarımız sonuçları son derece zararlı olabilecek hatalar içine düşebilmektedir" "Sağlıklı bir insanın susama hissine güvenmesi, ihtiyaç.
Göbekteki Yağlanmalara 40 Dakikada Kalıcı Çözüm
Metabolizmayı % 70 hızlandırarak 60 saat spor yapmış gibi efor harcamanızı ve vücudunuzdaki biriken yerleşmiş yağların bloke edilmesini sağlıyor.
  • İzmir'den Sağlık Bakanlığı'na 8 Kitapİzmir İl Sağlık Müdürlüğü, gerçekleştirdiği projeleri ve çalışmaları kitaplaştırarak Sağlık Bakanlığı'na ve bundan istifade etmek isteyen müdürlüklere gönderdi İl Sağlık Müdürü Türkyılmaz: "Türkiye'de kitap bastıran tek müdürlüğüz. Çalışmaları kitaba dönüştürdük ki başka kurumlar da bundan istifade etsin,
  • Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Yönetmeliği'nde Değişiklik3 Ağustos 2010'dan önce açılmış muayenehaneler, mevcut bina şartları ve fiziki standartları ile faaliyetlerine devam edebilecek Bu muayenehanelere il veya ilçe sağlık müdürlüklerince 3 Ağustos 2015'e kadar uygunluk belgesi düzenlenecek.
  • Dengeli Beslenme Suç Oranını AzaltıyorOMÜ'de, 8 17 yaş aralığındaki bin 795 çocuk üzerinde yapılan bir araştırmada, dengeli beslenmeden mahrum çocukların şiddet eğilimli bir büyüme süreci geçirdiği tespit edildi OMÜ Sağlık Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Doç. Dr. Özenoğlu: "Açlık sırasında zıt etki gösteren hormonlar olan glukagon ve katekolaminlerin salgılanması stresi ve saldırganlığı arttırıyor.
  • Uzmanlardan Yarı Yıl Tatilinde Sağlık Kontrolü TavsiyesiOkulların kapalı olduğu yarı yıl tatili, çocuk sağlığı kontrollerinin yapılması için önemli bir zaman dilimi olarak değerlendiriliyor.
  • Samsun'da "Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü"Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğü'nce "Sağlıklı Yaşam ve Hareket Yılı" kapsamında yürüyüş düzenlendi.
  • Ayçekirdeği Yemek İçin Önemli SebeplerDünyadaki birçok sağlık kuruluşu ayçekirdeğin sağlık açısından faydalarını doğruluyor.
  • Okul Çağındaki Çocukların Kahvaltısını İhmal EtmeyinDiyetisyen Burcu Sofuoğlu, okul çağındaki çocukların besinlerinin çeşitliliği sağlanarak sağlıklı vücut ağırlıklarının korunması gerektiğini belirtti.
  • Yönetici Koçluğu Ne Zaman İşe Yaramaz?Şirketler sürdürülebilir başarıyı sağlamak için yeni yöntem ve yeni hizmet arayışındalar, ancak zaman zaman yapılan yatırımlar istenen sonuçları sağlamıyor.
  • Ertuğrul Günay'dan 'Diyet'li YorumAK Parti'den istifa eden İzmir bağımsız Milletvekili Ertuğrul Günay, dört eski bakanın Yüce Divan'a gönderilmemesi yönündeki TBMM kararını twitter'dan değerlendirdi.