13 Şubat 2016 Cumartesi 10:41
DENEME

Çocuklar Kahvaltı Yapmadan Okula Gitmesin

Haber: Çocuklar Kahvaltı Yapmadan Okula Gitmesin
10 Eylül 2013 Salı - 08:26 Bültenler [5040517]
Bahar Aktan, "Evde yapılacak sağlıklı ve dengeli bir kahvaltı ile çocukların bilişsel performansı ve okul başarısı arttırılabilir" dedi.


Okula giden çocukların mutlaka kahvaltı yapması gerektiğini söyleyen Nişantaşı Hastanesi Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Bahar Aktan, "Evde yapılacak sağlıklı ve dengeli bir kahvaltı ile çocukların bilişsel performansı ve okul başarısı arttırılabilir" dedi

Okulların açılmasıyla birlikte aileleri "Çocuğumu nasıl daha iyi besleyebilirim" telaşı aldı. Nişantaşı Hastanesi Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Bahar Aktan'a göre doğru beslenme çocukların okul başarısının yanı sıra gelecek yıllardaki beslenme alışkanlığı açısından da büyük önem taşıyor. Okul çocuklarında iyi beslenmenin temelini kahvaltının oluşturduğunu söyleyen Aktan, "Okula gitmeden önce evde yapılacak sağlıklı ve dengeli bir kahvaltı ile çocukların bilişsel performansı ve okul başarısı arttırılabilir" dedi. Çocukların güne mutlaka kahvaltı ile başlaması gerektiğini belirten Bahar Aktan, "Kahvaltıda haşlanmış, omlet veya menemen türünde bir yumurta olmalı. Süt, reçel veya pekmez ayrıca da mutlaka bol çiğ sebze (domates-salatalık) bulunmalı. Sebze yerine bazı günler meyve olması gerekir" diye konuştu.
Kahvaltı kadar beslenme çantasının da önemli olduğunu ifade eden Aktan, "İyi bir kahvaltı ile kan şekeri dengesi sağlanan ve böylelikle bilişsel performansı en süt seviyeye çıkan çocukların gün boyu okulda bu performansı korumaları için mutlaka iyi hazırlanmış bir beslenme çantasına ihtiyaçları var" açıklamasında bulundu.

Çocuklarınızı fast-food'tan uzak tutun

Sağlıklı ve dengeli hazırlanmış bir beslenme çantası için annelere büyük görev düştüğüne belirten Diyet Uzmanı Bahar Aktan, "İyi hazırlanmış bir beslenme çantası ile çocuğun fast-food ve hazır atıştırmalıklara bağımlılığı azalır. Çocuğun sevdiği türde besinler ve okulda kalış süresi göz önünde bulundurularak bir beslenme çantası planlamak gerekir. İdeal bir beslenme çantasında bir kutu süt, bir adet peynirli tost, bir adet taze meyve veya bir kutu ayran, bir adet peynirli sandviç, dört beş adet kuru meyve bulunmalı. Bu listeye evde hazırlanmış bir dilim börek veya kek, ayran veya süt, 4-5 adet ceviz veya 7-8 adet fındık da alternatif oluşturabilir" diye konuştu

Okul çocuklarının beslenmelerini daha sağlıklı ve dengeli hale getirmenin bir diğer yolunun da evdeki yeme düzenlerini planlamaktan geçtiğini ifade eden Aktan şöyle devam etti:

"Evde geçirdiği süre boyunca ana ve ara öğünleri sağlıklı ve yeterli hale getirirsek çocuğu fast-food ve atıştırmalık alışkanlığından kurtarmak mümkün olur. Gün içerisinde iki saatlik aralıklarla ana ve ara öğünleri düzenlemek tatlı ve atıştırma isteğini azaltacak, ana yemek saatlerinde çocuğun daha iyi beslenmesini sağlayacaktır."

Yemek yerken TV'yi kapatın

Bahar Aktan, okul çağı çocuklarının günlük beslenmesinde dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraları:
"Kahvaltı, öğle ve akşam yemek saatlerinin düzenli olması ve bu saatlerde tüm aile bireylerinin sofrada bulunması gerekir. Sofranın televizyondan uzak bir yerde kurulması ya da televizyonun yemek süresince kapalı tutulması lazım. Ana öğünler arasında mutlaka ara öğünlerin olmalı. Günlük beslenme planının mutlaka et, yumurta, süt ve süt ürünleri gibi büyümenin temelini oluşturan protein kaynaklarını içermesi gerekir. Sinir sistemi ve beyin gelişimi için çok önemli olan B grubu vitaminleri yani tahıllar – ekmek, makarna, pilav her gün tüketilmeli. Her gün mutlaka 2 porsiyon sebze ve 3-4 porsiyon meyve tüketiminin sağlanması gerekir. Beyin gelişimine katkı sağlayan omega-3 kaynağı balık haftada 2-3 gün yenmeli."

Bisküvi yerine ev yapımı kek

Hazır ürünler yerine evde annelerin hazırladığı yiyeceklerin tercih edilmesi gerektiğini vurgulayan Bahar Aktan, "Meyve suyu yerine – komposto, reçel veya marmelat ile hazırlanmış şurup, tuzlu bisküvi-kraker yerine – peynirli poğaça veya börek tercih edilmeli. Şekerli atıştırmalıklar yerine – evde yapılmış meyveli veya kakaolu kek, çikolata ve şekerleme yerine - evde hazırlanmış sütlü tatlılar, kakaolu meyveli toplar, cips yerine – fırınlanmış patates veya evde yağsız patlatışmış mısır yapılmalı" diyerek sözlerini tamamladı.

Uyku Apnesini Tedavi Ettirmeyen Obeze Ehliyet Yok
GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : -Uludağ Üniversitesi Tıp fakültesi detay -Uyku laboratuvarı detay -Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Karadağ ile röportaj - Sürücü belgesi alımı ve yenilenmesiyle ilgili hazırlanan ve yürürlüğe konulan yönetmelik değişikliği, "obez" sınıfına giren kişilerin bu alanda faaliyet gösteren bir laboratuvara başvurarak uyku tetkiki yaptırmasını zorunlu kılıyor Ehliyet almak ya da belgelerini yeniletmek isteyenlerin, söz konusu yönetmelik maddesi gereği oluşabilecek yığılmalar nedeniyle mağdur olmaması için bir an önce herhangi bir uyku laboratuvarından randevu alması öneriliyor Uyku Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Karadağ: "Şu anda bir hasta uyku laboratuvarına müracaat ettiğinde bekleme süresi 6 aydan 2 yıla kadar uzamış durumda.
Ünlü Diyetisyen Şeyda Coşkun'un Boğaz'a Nazır Muhteşem Evi
Sağlıklı yaşam koçu Şeyda Coşkun Yegin, eşi Uğursay ve oğlu Arat ile yeni taşındığı Kuruçeşme'deki dairesinin kapılarını bir derginin Şubat sayısı için açtı.
Şişman Olana Ehliyet Yok
Sürücü belgesi alımı ve yenilenmesiyle ilgili yeni yönetmelik, 'obez' sınıfına giren kişilerin uyku laboratuvarına başvurarak test yaptırmasını zorunlu kılıyor.
Sur'dan Ayrılan Kadın ve Çocuklara Sağlık Taraması
Diyarbakır'ın Sur İlçesi'ndeki evlerini terk etmek zorunda kalıp, aileleriyle birlikte otelere yerleştirilen kadın ve çocukları Vali Hüseyin Aksoy'un eşi Hülya Aksoy ziyaret etti.
Diyarbakır Sur'dan Ayrılan Kadın ve Çocuklara Sağlık Taraması
Sur'dan ayrılan kadın ve çocuklara sağlık taraması DİYARBAKIR'ın Sur İlçesi'ndeki evlerini terk etmek zorunda kalıp, otelere yerleştirilen ailelerin kadın ve çocuklarını Vali Hüseyin Aksoy'un eşi Hülya Aksoy ziyaret etti.
Khloe Kardashian Kalçalarını İçin Sıkı Çalışıyor
Khloe Kardashian, kalçalarının formunu korumak için spor eğitmenin sözünden çıkmıyor.
Günde 50 Kaloriyle Yaşayan Genç Kız Ölümden Döndü
Charlotte Amos 11 yaşındayken arkadaşlarının kendisiyle dalga geçmesi yüzünden anoreksiya hastası oldu. Doktorlar 17 yaşına geldiğinde yaşaması için 2 hafta verdi.
Manisa Liseli Hüseyin'den İmrendiren Değişim
Liseli Hüseyin'den imrendiren değişim MANİSA'da aşırı kilosu yüzünden uygun kıyafet bulamaz hale geldiği için psikolojisi bozulan lise öğrencisi 17 yaşındaki Hüseyin Taşkıran, azmetti, bir yılda 28 kilo verip bambaşka bir görünüme kavuştu.
Türkiye'ye Gıda Ambargosu, Moskova Hayvanat Bahçesini Etkilemedi
Rusya’nın uçak krizinin ardından Türkiye’ye karşı uygulamaya başladığı ve birçok meyve sebzeyi kapsayan gıda ambargosu, Moskova Hayvanat Bahçesi’ni etkilemedi.
Kansızlık Kiloya Neden Olabiliyor!
Toplumumuzda sıkça görülen kansızlık (anemi); yorgunluk, halsizlik, kalp çarpıntısı gibi belirtilerle kendini gösterebiliyor.
  • Karın Gerdirmeden Önce Kilo Verin"Özel Gazi Hastanesi'nde görevli Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Aslı Can, ideal kilolarında karın germe operasyonu geçiren kadınlarda daha güzel sonuçlar elde ettiklerini söyledi.
  • Çocuklarda İshal Rota Virüsü Habercisi Olabilir'En büyük belirtisi akut ishal olan rota virüsü 0-6 yaş grubu çocuklarda görülüyor.
  • Elmalife zayıflama programları tüm ezberleri bozuyorKilo verme konusunda yeni bir çığır açan Elmalife Sağlıklı Yaşam Merkezi Dr. Mustafa Töken'in başarılı sonuçlarıyla ezber bozuyor.
  • Okul Sütü ProgramıBeslenme ve Diyet Uzmanı Sevhan Uygun, Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Ulusal Süt Konseyi tarafından yürütülen Okul Sütü Programının çocukların hem zihinsel hem de bedensel gelişimi için önemli olduğunu söyledi.
  • Sen İste Yeter Kanser Çeker Gider" ProjesiSAMSUN (AA) – Samsun'da, Halk Sağlığı Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İlkadım Belediyesi işbirliğiyle "Sen İste Yeter Kanser Çeker Gider" projesi kapsamında kanser erken teşhis tarama ve eğitim merkezlerinin (KETEM) tanıtımı ve etkili kullanımına yönelik ödüllü yarışmanın protokolü imzalandı.
  • 2016 Yılı Bütçesi Plan ve Bütçe KomisyonundaSağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Obezite ile Mücadele Programı kapsamında hekimlerin egzersiz programı reçete etmeleri için pilot çalışma başlatıldığını bildirdi.
  • 12 maddede siyah çayın faydalarıDiyetisyen Sanem Apa Doğan, günün her saati elden düşmeyen siyah çayın bilinmeyenlerini ve sağlığa faydalarını anlattı.
  • Anne Adaylarına Hurafe UyarısıAcıbadem Maslak Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Tansu Küçük, hamile kalmayı planlayanlar ve anne adaylarının uzak durması gereken hurafeleri sıralayarak, önerilerde bulundu.
  • Şampiyonluk Diyeti: 1 Kilogram Et ve 30 YumurtaVücut geliştirmede Türkiye ve Avrupa şampiyonalarına hazırlanan Gaziantepli sporcu Sevil Şimşek, günde bir kilogram et ve 30 adet yumurta yiyor.