2 Eylül 2015 Çarşamba 13:30
DENEME

Çocuklar Kahvaltı Yapmadan Okula Gitmesin

Haber: Çocuklar Kahvaltı Yapmadan Okula Gitmesin
10 Eylül 2013 Salı - 08:26 Bültenler [5040517]
Bahar Aktan, "Evde yapılacak sağlıklı ve dengeli bir kahvaltı ile çocukların bilişsel performansı ve okul başarısı arttırılabilir" dedi.


Okula giden çocukların mutlaka kahvaltı yapması gerektiğini söyleyen Nişantaşı Hastanesi Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Bahar Aktan, "Evde yapılacak sağlıklı ve dengeli bir kahvaltı ile çocukların bilişsel performansı ve okul başarısı arttırılabilir" dedi

Okulların açılmasıyla birlikte aileleri "Çocuğumu nasıl daha iyi besleyebilirim" telaşı aldı. Nişantaşı Hastanesi Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Bahar Aktan'a göre doğru beslenme çocukların okul başarısının yanı sıra gelecek yıllardaki beslenme alışkanlığı açısından da büyük önem taşıyor. Okul çocuklarında iyi beslenmenin temelini kahvaltının oluşturduğunu söyleyen Aktan, "Okula gitmeden önce evde yapılacak sağlıklı ve dengeli bir kahvaltı ile çocukların bilişsel performansı ve okul başarısı arttırılabilir" dedi. Çocukların güne mutlaka kahvaltı ile başlaması gerektiğini belirten Bahar Aktan, "Kahvaltıda haşlanmış, omlet veya menemen türünde bir yumurta olmalı. Süt, reçel veya pekmez ayrıca da mutlaka bol çiğ sebze (domates-salatalık) bulunmalı. Sebze yerine bazı günler meyve olması gerekir" diye konuştu.
Kahvaltı kadar beslenme çantasının da önemli olduğunu ifade eden Aktan, "İyi bir kahvaltı ile kan şekeri dengesi sağlanan ve böylelikle bilişsel performansı en süt seviyeye çıkan çocukların gün boyu okulda bu performansı korumaları için mutlaka iyi hazırlanmış bir beslenme çantasına ihtiyaçları var" açıklamasında bulundu.

Çocuklarınızı fast-food'tan uzak tutun

Sağlıklı ve dengeli hazırlanmış bir beslenme çantası için annelere büyük görev düştüğüne belirten Diyet Uzmanı Bahar Aktan, "İyi hazırlanmış bir beslenme çantası ile çocuğun fast-food ve hazır atıştırmalıklara bağımlılığı azalır. Çocuğun sevdiği türde besinler ve okulda kalış süresi göz önünde bulundurularak bir beslenme çantası planlamak gerekir. İdeal bir beslenme çantasında bir kutu süt, bir adet peynirli tost, bir adet taze meyve veya bir kutu ayran, bir adet peynirli sandviç, dört beş adet kuru meyve bulunmalı. Bu listeye evde hazırlanmış bir dilim börek veya kek, ayran veya süt, 4-5 adet ceviz veya 7-8 adet fındık da alternatif oluşturabilir" diye konuştu

Okul çocuklarının beslenmelerini daha sağlıklı ve dengeli hale getirmenin bir diğer yolunun da evdeki yeme düzenlerini planlamaktan geçtiğini ifade eden Aktan şöyle devam etti:

"Evde geçirdiği süre boyunca ana ve ara öğünleri sağlıklı ve yeterli hale getirirsek çocuğu fast-food ve atıştırmalık alışkanlığından kurtarmak mümkün olur. Gün içerisinde iki saatlik aralıklarla ana ve ara öğünleri düzenlemek tatlı ve atıştırma isteğini azaltacak, ana yemek saatlerinde çocuğun daha iyi beslenmesini sağlayacaktır."

Yemek yerken TV'yi kapatın

Bahar Aktan, okul çağı çocuklarının günlük beslenmesinde dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraları:
"Kahvaltı, öğle ve akşam yemek saatlerinin düzenli olması ve bu saatlerde tüm aile bireylerinin sofrada bulunması gerekir. Sofranın televizyondan uzak bir yerde kurulması ya da televizyonun yemek süresince kapalı tutulması lazım. Ana öğünler arasında mutlaka ara öğünlerin olmalı. Günlük beslenme planının mutlaka et, yumurta, süt ve süt ürünleri gibi büyümenin temelini oluşturan protein kaynaklarını içermesi gerekir. Sinir sistemi ve beyin gelişimi için çok önemli olan B grubu vitaminleri yani tahıllar – ekmek, makarna, pilav her gün tüketilmeli. Her gün mutlaka 2 porsiyon sebze ve 3-4 porsiyon meyve tüketiminin sağlanması gerekir. Beyin gelişimine katkı sağlayan omega-3 kaynağı balık haftada 2-3 gün yenmeli."

Bisküvi yerine ev yapımı kek

Hazır ürünler yerine evde annelerin hazırladığı yiyeceklerin tercih edilmesi gerektiğini vurgulayan Bahar Aktan, "Meyve suyu yerine – komposto, reçel veya marmelat ile hazırlanmış şurup, tuzlu bisküvi-kraker yerine – peynirli poğaça veya börek tercih edilmeli. Şekerli atıştırmalıklar yerine – evde yapılmış meyveli veya kakaolu kek, çikolata ve şekerleme yerine - evde hazırlanmış sütlü tatlılar, kakaolu meyveli toplar, cips yerine – fırınlanmış patates veya evde yağsız patlatışmış mısır yapılmalı" diyerek sözlerini tamamladı.

Devlerin Atışması da Büyük Olur
Geçtiğimiz hafta pazarlama iletişimi dünyası tam manasıyla iki fast food devinin koridorlarındaki koşuşturmacaya kilitlendi.
Evlenebilmek İçin Midesini Küçülttürdü
GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Mide ameliyatı olan Bahriye Keriman Gürses ve nişanlısının görüntüsü, - Genel Cerrahi Uzmanı Fatih Kar ile röportaj, - Genel Cerrahi Uzmanı Fatih Kar ile röportaj, Evlenebilmek için midesini küçülttürdü- Ankara'da yaşayan ve 148 kilo olan 37 yaşındaki Keriman Gürses, 65 kiloluk nişanlısıyla evlenebilmek için mide küçültme ameliyatı yaptırdı- Gürses: - "Hedefim onunla aynı kiloya ulaşınca evlenmek.
Poyraz Bebek, Babasının Karaciğerinin Parçasıyla Yaşayacak
Mavi ışık hastalığıyla Türkiye'nin gündeminde yer edinen Poyraz bebek, hastalığından babasının karaciğeri sayesinde kurtulacak.
Yorum: Politikacı Olmasın Da...
ABD'deki muhafazakar kanadın başkan aday adayları bunlar mı? Hiçbirinin siyaset tecrübesi yok. DW editörü Miodrag Soric, bu özelliklerinin adayları seçilebilir kıldığı görüşünde.
Böbrek Hastaları İçin Evde Diyaliz Başladı
Sağlık Bakanlığı ve sivil toplum kuruluşlarının tüm çalışmalarına rağmen organ bağışının henüz istenen seviyelere ulaşamaması nedeniyle "Ev Hemodiyalizi" böbrek nakli bekleyen hastalara umut oluyor.
Çoban Bulamayınca Hayvancılığı Bıraktı Mantarcılığa Başladı
GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Mantar yetiştiricisi Yaşar Ekmekçi'nin konuşmaları- İstiridye mantarından görüntüler- Mantarın yetiştirilmesi, hasat edilmesi ve satış için hazır hale getirilmesinden detaylar- Prof. Dr. Sevde Kırbağ ile diyetisyen Seda Albayrak'ın istiridye mantarı ile ilgili açıklamaları Çoban bulamayınca hayvancılığı bıraktı mantarcılığa başladı- Elazığ'da çoban bulamayınca hayvancılığı bırakıp mantar yetiştiriciliğine başlayan Yaşar Ekmekçi, mantarcılıktan para kazanmak için çaba gösteriyor- Ekmekçi: "Mantar yetiştiriciliği ile ilgili bilgi yetersizliğimiz nedeniyle 2-3 yıl zarar ettik ama bu zarara rağmen mücadele ettik" İSMAİL ŞEN - Elazığ'da çoban bulamayınca hayvancılığı bırakıp mantar yetiştiriciliğine başlayan Yaşar Ekmekçi, bu sektörden para kazanmak için gayret sarf ediyor.
Sezen Aksu: Çok Zor Zamanlardan Geçiyoruz
Muğla’nın Bodrum ilçesinde konser veren ünlü sanatçı Sezen Aksu, son zamanlarda yaşanan terör olaylarına değinerek ülkenin çok zor zamanlardan geçtiğini söyledi.
Şampiyonluğun Yolu Demirkazık'tan Geçiyor
GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Sporculardan görüntüler, - Havva Nur Ercan ile röportaj, - Niğde Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Harun Turhan'ın konuşması, Şampiyonluğun yolu Demirkazık'tan geçiyor- Orta Toroslar'ın en yüksek bölümünü oluşturan Aladağlar'ın eteğindeki bin 800 rakımlı Demirkazık Spor Tesisleri, yılın dört mevsimi Dünya ve Avrupa Şampiyonalarına katılacak sporcularla takımların vazgeçilmez kamp merkezi haline geldi- Niğde Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Turan: "Yılın her ayında mutlaka bir kategoride milli takım sporcularını ağırlıyoruz" BETÜL ABBAK - Orta Toroslar'ın en yüksek bölümünü oluşturan Aladağlar'ın eteğindeki bin 800 rakımlı Demirkazık Spor Tesisleri, Türkiye'de tercih edilen kamp merkezleri arasında yer alıyor.
Kayseri Oklu, Ciritli, Mehterli, Yamaç Paraşütlü Sağlık Projesi
Oklu, ciritli, mehterli, yamaç paraşütlü sağlık projesi "?Bugün pişmanlık, yarın pişmanlık" KAYSERİ Talas ilçesi Belediyesi'nin sağlıklı yaşam için önemli sosyal projelerinden "Obeziteye Dur De?? projesi renkli görüntüler ve vatandaşların yoğun ilgisiyle başladı.
Takviye Gıda, Kimse Hakkını Aramayınca, 3 Milyar Dolarlık Pazara Dönüştü
Gediz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Petek, zayıflama çayı ya da hapı olarak tanıtılan gıda takviyelerini mercek altına aldı.
  • Açü'de 2 Yeni Akademik Birim KurulduArtvin Çoruh Üniversitesi'ne (AÇÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu kuruldu.
  • Asfim Kayıtları BaşladıAntalya Büyükşehir Belediyesi'nin açtığı Antalya Spor ve Fitness Merkezleri (ASFİM) kurslarına kayıtlar başladı.
  • Obezite, Et Benlerini Tetikliyor"Türk Dermatoloji Derneği Başkanı Ertan Yılmaz, kilolu insanlarda et beni olma riskinin, kilolu olmayanlara göre belirgin derecede yüksek olduğunu belirterek, "En önemlisi de kişide kilo varsa, et benleri şeker hastalığının bir habercisidir, tedbirini alması gerekiyor" dedi.
  • Banvit Jr. Nba ile Brian Shaw ile Türk Gençlerine Basketbolu Anlatıyor, Sağlıklı Yaşamı ÖğretiyorSercan SAPANATAN, İstanbul-DHA NBA ve Banvit, İstanbul Teknik Üniversitesi'nde düzenlenen basın toplantısında Türk gençlerine özel olarak hazırlanan 2015-2016 programını açıkladı.
  • Beynini Seviyorsan Akdeniz Diyeti YapBeslenme ve Diyet Uzmanı Gizem Köse, taze sebze ve meyve, balık ve zeytinyağının ağırlıklı olduğu Akdeniz diyeti ile beyin sağlığının da korunduğunu ve sağlıklı yaşlanmanın mümkün olduğunu söyledi.
  • 30 Ağustos Zafer BayramıGenelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve kuvvet komutanları, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla Devlet Mezarlığı'nda düzenlenen Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Komutanlarını anma törenine katıldı.
  • Edirne'de "Harekete Geç" YürüyüşüEdirne Halk Sağlığı Müdürlüğü'nce obeziteye dikkat çekmek amacıyla "Harekete Geç" yürüyüşü düzenlendi Halk sağılığı çalışanları müdürlüğün önünde toplanarak trafiğe kapalı Saraçlar Caddesi'ne kadar yürüdü.
  • Obezite Yaz Okulu Sona ErdiEskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Beslenme ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı'nın Tebebaşı Belediyesi ve Yunusemre Lions Kulübü işbirliği ile düzenlediği Obezite Yaz Okulu sona erdi.
  • Gupse Özay Zayıflamak İçin Detoks Kampına GirdiYıldızı hızla parlayan ünlü oyuncu, fazla kilolarından kurtulmak için Bodrum'da bulunan detoks merkezinde kampa girdi.