31 Ağustos 2016 Çarşamba 05:06
DENEME

Çocuklar Kahvaltı Yapmadan Okula Gitmesin

Haber: Çocuklar Kahvaltı Yapmadan Okula Gitmesin
10 Eylül 2013 Salı - 08:26 Bültenler [5040517]
Bahar Aktan, "Evde yapılacak sağlıklı ve dengeli bir kahvaltı ile çocukların bilişsel performansı ve okul başarısı arttırılabilir" dedi.


Okula giden çocukların mutlaka kahvaltı yapması gerektiğini söyleyen Nişantaşı Hastanesi Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Bahar Aktan, "Evde yapılacak sağlıklı ve dengeli bir kahvaltı ile çocukların bilişsel performansı ve okul başarısı arttırılabilir" dedi

Okulların açılmasıyla birlikte aileleri "Çocuğumu nasıl daha iyi besleyebilirim" telaşı aldı. Nişantaşı Hastanesi Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Bahar Aktan'a göre doğru beslenme çocukların okul başarısının yanı sıra gelecek yıllardaki beslenme alışkanlığı açısından da büyük önem taşıyor. Okul çocuklarında iyi beslenmenin temelini kahvaltının oluşturduğunu söyleyen Aktan, "Okula gitmeden önce evde yapılacak sağlıklı ve dengeli bir kahvaltı ile çocukların bilişsel performansı ve okul başarısı arttırılabilir" dedi. Çocukların güne mutlaka kahvaltı ile başlaması gerektiğini belirten Bahar Aktan, "Kahvaltıda haşlanmış, omlet veya menemen türünde bir yumurta olmalı. Süt, reçel veya pekmez ayrıca da mutlaka bol çiğ sebze (domates-salatalık) bulunmalı. Sebze yerine bazı günler meyve olması gerekir" diye konuştu.
Kahvaltı kadar beslenme çantasının da önemli olduğunu ifade eden Aktan, "İyi bir kahvaltı ile kan şekeri dengesi sağlanan ve böylelikle bilişsel performansı en süt seviyeye çıkan çocukların gün boyu okulda bu performansı korumaları için mutlaka iyi hazırlanmış bir beslenme çantasına ihtiyaçları var" açıklamasında bulundu.

Çocuklarınızı fast-food'tan uzak tutun

Sağlıklı ve dengeli hazırlanmış bir beslenme çantası için annelere büyük görev düştüğüne belirten Diyet Uzmanı Bahar Aktan, "İyi hazırlanmış bir beslenme çantası ile çocuğun fast-food ve hazır atıştırmalıklara bağımlılığı azalır. Çocuğun sevdiği türde besinler ve okulda kalış süresi göz önünde bulundurularak bir beslenme çantası planlamak gerekir. İdeal bir beslenme çantasında bir kutu süt, bir adet peynirli tost, bir adet taze meyve veya bir kutu ayran, bir adet peynirli sandviç, dört beş adet kuru meyve bulunmalı. Bu listeye evde hazırlanmış bir dilim börek veya kek, ayran veya süt, 4-5 adet ceviz veya 7-8 adet fındık da alternatif oluşturabilir" diye konuştu

Okul çocuklarının beslenmelerini daha sağlıklı ve dengeli hale getirmenin bir diğer yolunun da evdeki yeme düzenlerini planlamaktan geçtiğini ifade eden Aktan şöyle devam etti:

"Evde geçirdiği süre boyunca ana ve ara öğünleri sağlıklı ve yeterli hale getirirsek çocuğu fast-food ve atıştırmalık alışkanlığından kurtarmak mümkün olur. Gün içerisinde iki saatlik aralıklarla ana ve ara öğünleri düzenlemek tatlı ve atıştırma isteğini azaltacak, ana yemek saatlerinde çocuğun daha iyi beslenmesini sağlayacaktır."

Yemek yerken TV'yi kapatın

Bahar Aktan, okul çağı çocuklarının günlük beslenmesinde dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraları:
"Kahvaltı, öğle ve akşam yemek saatlerinin düzenli olması ve bu saatlerde tüm aile bireylerinin sofrada bulunması gerekir. Sofranın televizyondan uzak bir yerde kurulması ya da televizyonun yemek süresince kapalı tutulması lazım. Ana öğünler arasında mutlaka ara öğünlerin olmalı. Günlük beslenme planının mutlaka et, yumurta, süt ve süt ürünleri gibi büyümenin temelini oluşturan protein kaynaklarını içermesi gerekir. Sinir sistemi ve beyin gelişimi için çok önemli olan B grubu vitaminleri yani tahıllar – ekmek, makarna, pilav her gün tüketilmeli. Her gün mutlaka 2 porsiyon sebze ve 3-4 porsiyon meyve tüketiminin sağlanması gerekir. Beyin gelişimine katkı sağlayan omega-3 kaynağı balık haftada 2-3 gün yenmeli."

Bisküvi yerine ev yapımı kek

Hazır ürünler yerine evde annelerin hazırladığı yiyeceklerin tercih edilmesi gerektiğini vurgulayan Bahar Aktan, "Meyve suyu yerine – komposto, reçel veya marmelat ile hazırlanmış şurup, tuzlu bisküvi-kraker yerine – peynirli poğaça veya börek tercih edilmeli. Şekerli atıştırmalıklar yerine – evde yapılmış meyveli veya kakaolu kek, çikolata ve şekerleme yerine - evde hazırlanmış sütlü tatlılar, kakaolu meyveli toplar, cips yerine – fırınlanmış patates veya evde yağsız patlatışmış mısır yapılmalı" diyerek sözlerini tamamladı.

Son trend, karındaki yağlarla, kalça şekillendirme
Düz bir karın ve düzgün yuvarlak popoya sahip olmak isteyenlerin yeni tercihi yağ transferi uygulaması.
Bu yiyecekler 'ilaç' gibi ağrı kesiyor!
Baş Ağrılarına İlaç Gibi Geldiğini Bilmediğiniz 11 Ağrı Kesici Yiyecek listesi ile bu derdimize leziz çözümler:
Sağlık risklerinize karşı önlem alın…
Pek çok ebeveyn, çocuklarını belirli aralıklarda doktor kontrolüne götürüyor. Bu kontrollerde çocukların gerekli aşıları yapılarak, mental ve fiziksel gelişimleri izleniyor.
Pku'lu Gençler Kaş'ta Bir Araya Geldi
Farklı illerden gelen 18 yaş üstü PKU'lu (fenilketonüri) gençler, Antalya'nın Kaş ilçesinde bir araya geldi.
Yoksa çocuğunuz "iştahsız mı?"
Uzman Diyetisyen Canan Aksoy, çocuğunuzun iştahsız mı yoksa az yiyen mi? olduğunu anlamak için "gelişimini takip edin" uyarısında bulunuyor.
Diyabet için Çepe çevre Haliç'i yürüdüler.
Galata rıhtımı ve Karaköy'ü başlangıç olarak seçen ekip Perşembe pazarı sonrası Haliç tersanesi bölümünde kısmen sahilden uzak kalsa da yürüyüşlerini fırsat olduğu kadar sahilden devam ettirdiler.
Pku'lu Çocuklar Uludağ'da Buluştu
Uludağ'da, Fenilketonüri (PKU) ve diğer Kalıtsal Metabolik Hastalıklı Çocuklar Vakfı (METVAK) ile Geleceğin Yıldızları tarafından düzenlenen PKU Kampı, Uludağ'da başladı.
Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç Açıklaması
RIO DE Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, 2016 Rio Olimpiyat Oyunları'nda madalya mücadelesi veren sporcuların 2020'de Tokyo'da düzenlenecek olimpiyatlarda daha iyi sonuçlar alacağına inandığını söyledi.
Dünyada Bir İlk: YOGA & DANS ...FESTİVALİ..
Evrensel Bir Dans Olan Yoga'yı Herkesin Dans Edeceği Uluslararası Festival!
Bilgi, Beslenme ve Diyetetik Yüksek Lisans Programı Açtı
Beslenme konusunda geniş bir uzmanlık kazanmak isteyen diyetisyenler yetiştirmeyi hedefleyen programa, güz döneminde kayıt yaptırılabilecek.
  • Niğde Devlet Hastanesi'nde Palyatif Bakım ÜnitesiNiğde Devlet Hastanesinde açılan Palyatif Bakım Ünitesi hizmet vermeye devam ediyor.
  • Akdağ, Aa Editör Masası'na Konuk OlduSağlık Bakanı Recep Akdağ, aile hekimlerine zorunlu nöbet uygulamasında değişikliğe gidildiğini belirterek, "Aile hekimlerinin hafta sonları ayda 8 saat zorunlu nöbet tutmasıyla ilgili mevzuatımız vardı.
  • Bilecik Belediyesinden Beslenme EğitimiBilecik Belediyesi Spor Merkezinde sportif aktivitelerin yanı sıra ücretsiz beslenme programı hizmeti ve beslenme eğitimi seminerleri düzenleniyor.
  • Andırın'da Sağlık TaramasıAndırın Toplum Sağlığı Merkezi tarafından vatandaşlara yönelik sağlık taraması yapıldı.
  • Pku'lu Çocuklar Uludağ'da BuluştuUludağ'da, Fenilketonüri (PKU) ve diğer Kalıtsal Metabolik Hastalıklı Çocuklar Vakfı (METVAK) ile Geleceğin Yıldızları tarafından düzenlenen PKU Kampı, Uludağ'da başladı.
  • Yaz Spor Okulları'nda Futbola İlgi YüksekBüyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği Yaz Spor Okulları 9 branşta bin 300 çocuğun katılımıyla devam ediyor.
  • Buğdayın Makarnaya Uzanan SerüveniHem ekonomik olması hem de barındırdığı besin değerleri dolayısıyla her gelir grubundan ailenin vazgeçilmezi olan makarna, Anadolu'nun bereketli topraklarından elde edilen buğdayın 20 saati bulan zahmetli yolculuğunun ardından sofraları süsleyecek hale getiriliyor.
  • Işık, Aa Editör Masasına Konuk OlduMilli Savunma Bakanı Fikri Işık, "Her türlü başarısızlığı ve eksikliğimizi FETÖ'nün sırtına yıkarsak kendi eksiklerimizi görmemek gibi bir sonuçla karşı karşıya kalabiliriz. 'Nasıl olsa üzerine her şeyi yıkabileceğimiz bir yapı bulduk, her şeyi buraya yıkalım.' demek, bize yakışmaz." dedi.
  • Buğdayın Makarnaya Uzanan SerüveniHem ekonomik olması hem de barındırdığı besin değerleri dolayısıyla her gelir grubundan ailenin vazgeçilmezi olan makarna, Anadolu'nun bereketli topraklarından elde edilen buğdayın 20 saati bulan zahmetli yolculuğunun ardından sofraları süsleyecek hale getiriliyor.