25 Eylül 2016 Pazar 13:29
DENEME

Çocuklar Kahvaltı Yapmadan Okula Gitmesin

Haber: Çocuklar Kahvaltı Yapmadan Okula Gitmesin
10 Eylül 2013 Salı - 08:26 Bültenler [5040517]
Bahar Aktan, "Evde yapılacak sağlıklı ve dengeli bir kahvaltı ile çocukların bilişsel performansı ve okul başarısı arttırılabilir" dedi.


Okula giden çocukların mutlaka kahvaltı yapması gerektiğini söyleyen Nişantaşı Hastanesi Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Bahar Aktan, "Evde yapılacak sağlıklı ve dengeli bir kahvaltı ile çocukların bilişsel performansı ve okul başarısı arttırılabilir" dedi

Okulların açılmasıyla birlikte aileleri "Çocuğumu nasıl daha iyi besleyebilirim" telaşı aldı. Nişantaşı Hastanesi Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Bahar Aktan'a göre doğru beslenme çocukların okul başarısının yanı sıra gelecek yıllardaki beslenme alışkanlığı açısından da büyük önem taşıyor. Okul çocuklarında iyi beslenmenin temelini kahvaltının oluşturduğunu söyleyen Aktan, "Okula gitmeden önce evde yapılacak sağlıklı ve dengeli bir kahvaltı ile çocukların bilişsel performansı ve okul başarısı arttırılabilir" dedi. Çocukların güne mutlaka kahvaltı ile başlaması gerektiğini belirten Bahar Aktan, "Kahvaltıda haşlanmış, omlet veya menemen türünde bir yumurta olmalı. Süt, reçel veya pekmez ayrıca da mutlaka bol çiğ sebze (domates-salatalık) bulunmalı. Sebze yerine bazı günler meyve olması gerekir" diye konuştu.
Kahvaltı kadar beslenme çantasının da önemli olduğunu ifade eden Aktan, "İyi bir kahvaltı ile kan şekeri dengesi sağlanan ve böylelikle bilişsel performansı en süt seviyeye çıkan çocukların gün boyu okulda bu performansı korumaları için mutlaka iyi hazırlanmış bir beslenme çantasına ihtiyaçları var" açıklamasında bulundu.

Çocuklarınızı fast-food'tan uzak tutun

Sağlıklı ve dengeli hazırlanmış bir beslenme çantası için annelere büyük görev düştüğüne belirten Diyet Uzmanı Bahar Aktan, "İyi hazırlanmış bir beslenme çantası ile çocuğun fast-food ve hazır atıştırmalıklara bağımlılığı azalır. Çocuğun sevdiği türde besinler ve okulda kalış süresi göz önünde bulundurularak bir beslenme çantası planlamak gerekir. İdeal bir beslenme çantasında bir kutu süt, bir adet peynirli tost, bir adet taze meyve veya bir kutu ayran, bir adet peynirli sandviç, dört beş adet kuru meyve bulunmalı. Bu listeye evde hazırlanmış bir dilim börek veya kek, ayran veya süt, 4-5 adet ceviz veya 7-8 adet fındık da alternatif oluşturabilir" diye konuştu

Okul çocuklarının beslenmelerini daha sağlıklı ve dengeli hale getirmenin bir diğer yolunun da evdeki yeme düzenlerini planlamaktan geçtiğini ifade eden Aktan şöyle devam etti:

"Evde geçirdiği süre boyunca ana ve ara öğünleri sağlıklı ve yeterli hale getirirsek çocuğu fast-food ve atıştırmalık alışkanlığından kurtarmak mümkün olur. Gün içerisinde iki saatlik aralıklarla ana ve ara öğünleri düzenlemek tatlı ve atıştırma isteğini azaltacak, ana yemek saatlerinde çocuğun daha iyi beslenmesini sağlayacaktır."

Yemek yerken TV'yi kapatın

Bahar Aktan, okul çağı çocuklarının günlük beslenmesinde dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraları:
"Kahvaltı, öğle ve akşam yemek saatlerinin düzenli olması ve bu saatlerde tüm aile bireylerinin sofrada bulunması gerekir. Sofranın televizyondan uzak bir yerde kurulması ya da televizyonun yemek süresince kapalı tutulması lazım. Ana öğünler arasında mutlaka ara öğünlerin olmalı. Günlük beslenme planının mutlaka et, yumurta, süt ve süt ürünleri gibi büyümenin temelini oluşturan protein kaynaklarını içermesi gerekir. Sinir sistemi ve beyin gelişimi için çok önemli olan B grubu vitaminleri yani tahıllar – ekmek, makarna, pilav her gün tüketilmeli. Her gün mutlaka 2 porsiyon sebze ve 3-4 porsiyon meyve tüketiminin sağlanması gerekir. Beyin gelişimine katkı sağlayan omega-3 kaynağı balık haftada 2-3 gün yenmeli."

Bisküvi yerine ev yapımı kek

Hazır ürünler yerine evde annelerin hazırladığı yiyeceklerin tercih edilmesi gerektiğini vurgulayan Bahar Aktan, "Meyve suyu yerine – komposto, reçel veya marmelat ile hazırlanmış şurup, tuzlu bisküvi-kraker yerine – peynirli poğaça veya börek tercih edilmeli. Şekerli atıştırmalıklar yerine – evde yapılmış meyveli veya kakaolu kek, çikolata ve şekerleme yerine - evde hazırlanmış sütlü tatlılar, kakaolu meyveli toplar, cips yerine – fırınlanmış patates veya evde yağsız patlatışmış mısır yapılmalı" diyerek sözlerini tamamladı.

Baba Adaylarına "Bez Bağlama" Dersi
Antalya'da özel bir hastanede Sağlık Bakanlığının desteğiyle açılan "gebe okuluna" katılan anne ve baba adayları, oyuncak bebekler ile uygulamalı olarak bez bağlama, gaz alma ve bebeğin üstünü değiştirme gibi yeni doğan bebek bakımını öğreniyor.
Gastronomi Kongresine Hazırlık Toplantısı
"Gastronomi Kongresi" öncesi hazırlık toplantısı yapıldı.
Sıçraya Sıçraya Normalden 2 Kat Daha Hızlı Kilo Veriyorlar
Denge kaybını ortadan kaldırıp omurgaya baskıyı yüzde 80 oranında ortadan kaldıran kangoo jumps ayakkabıları, özellikle kilolarından kurtulmak isteyen kadınlar için yeni bir zayıflama yöntemi olarak ön plana çıkıyor.
Yağlı Yiyecekleri Kalp Dostu Olarak Nitelemek Yanlıştır"
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı ve Avrupa Kardiyoloji Derneği Kongre Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Bülent Görenek, yağlı yiyecekleri ve kolesterolü bir kalp dostu olarak nitelemenin son derece yanlış olduğunu vurgulayarak, "Maalesef zaman zaman kolesterolün kalp sağlığı açısından önemli olmadığı yönünde beyanları basından izlemekteyiz.
AK Parti Tokat Milletvekili Göçer, Turhal Şeker Fabrikası'nı Ziyaret Etti
AK Parti Tokat Milletvekili Celil Göçer, Turhal Şeker Fabrikası'nı ziyaret etti.
Vücut Geliştirme Federasyonu Başkanı: Spor Salonlarında Doping Testi Yapılacak
Türkiye Vücut Geliştirme, Fitness ve Bilek Güreşi Federasyonu Başkanı Niyazi Kurt, "Dopingin önlenmesi konusunda ciddi çalışmalarımız var. Denetleme yapılacak." dedi.
Aksaray'da "Sağlıklı ve Hareketli Yaşam" Protokolü
Toplumda fiziksel aktivite imkanlarının geliştirilmesi ve obezitenin önlenmesi amacıyla Aksaray Üniversitesi (ASÜ) ile Aksaray Halk Sağlığı Müdürlüğü arasında "Sağlıklı ve Hareketli Yaşam" protokolü imzalandı.
Malatya'da Okul Kantinleri Denetleniyor
Malatya Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri, 2016-2017 eğitim öğretim döneminin açılmasıyla okul kantinlerinde denetimler yapıyor.
Adım Sayarlar Kilo Vermeye Yardımcı Değil
ABD'de bir dergide yayımlanan bir araştırmaya göre adım saymak veya kalp ritmini ölçmek gibi fiziksel aktiviteye odaklanan teknoloji kilo verme olasılığını arttırmıyor.
Protein İçinde Saklı
Diyetisyen Emre Uzun, araştırmalarda yüksek proteinli diyetlerin kilo vermeye yardımcı olduğunun ortaya konulduğunu ve protein alımı için en basit yolun, yüksek proteinli gıdalar tüketmekten geçtiğini söylüyor.
  • Velilere Çocukları İçin "Sosyal Medya Diyeti" UyarısıEvlilik ve Aile Danışmanları Derneği Başkanı psikolojik danışman Ferhan Bıçakçılar, sosyal medyada öğrencilerin çok sayıda fotoğraf paylaşımının birçok açıdan riskli olabileceğini söyledi.
  • Obezite Lenfoma Riskini Artırıyor"Lösemi Lenfoma Miyemom Hastaları ve Araştırma Eğitim Birliği Derneği (LLMBİR) Başkanı Prof. Dr. Muhit Özcan, kanser gelişiminde sigarının kötülüklerin "anası", obezitenin ise "babası" olduğunu belirterek, "Obezlerde, hem lenfomanın da arasında olduğu kanserlerin görülme riski yüksek hem de bu kişilerde diğer hastalara göre tedavi daha sorunlu ve daha az başarılı" dedi.
  • Dünya Kalp GünüKalp hastalığı riskini önlemek için erkeklerin 40, kadınların 50 yaşından sonra yılda en az bir kez gerekli tetkikleri yaptırması önerildi.
  • Analiz - Bosnalı Sırplar 'Anayasaya Aykırı' Referandumda IsrarlıBosnalı Sırplar, ülkedeki barış ortamına ve bir arada yaşam kültürüne zarar verecek bir hamle olarak nitelendirilen Sırp Cumhuriyeti (RS) Günü Referandumu konusunda, Anayasa Mahkemesi'nin aksi yöndeki kararına rağmen geri adım atmadı.
  • Viyana'da "15 Temmuz Şehitlerini Anma Programı"AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, "Avrupalı dostlarımızın Türkiye'ye yönelik politikalarını yeniden gözden geçirmesi gerekir. Yanlış yapıyorsunuz, hata yapıyorsunuz. Kendiniz için hata yapıyorsunuz, bizim için bir şey yok. Biz kararlılıkla 2023 hedefimize doğru yürüyoruz.
  • Öğrencilere Enfeksiyon UyarısıMedicana Sivas Hastanesi Kulak Burun Boğaz (KBB) uzmanı Opr. Dr. Emel Peru Yücel, toplu yaşanan yerlerde damlacık yoluyla yayılan ve solunum yollarına yerleşen virüslerin yol açtığı enfeksiyonların okulların açılmasıyla artabileceğini bildirdi.
  • Adana'da Film Festivali HeyecanıAdana'da, 19 Eylül'de başlayacak 23. Uluslararası Adana Film Festivali'nin heyecanı yaşanıyor.
  • Kantinciler Yeni Sezona HazırZonguldak'ta ilk ve orta dereceli eğitim kurumlarında faaliyet gösteren kantin işletmecilerine yönelik, gıda güvenliği ve gıda mevzuatı konulu bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
  • Kurban Bayramı'nda Beslenmeye DikkatDiyarbakır Halk Sağlığı Müdürü Dr. Fatih Mehmet Aslan, Kurban Bayramı'nda beslenmeyle ilgili halkı bilinçlendirmek amacıyla açıklama da bulundu.