30 Temmuz 2016 Cumartesi 19:45
DENEME

Çocuklar Kahvaltı Yapmadan Okula Gitmesin

Haber: Çocuklar Kahvaltı Yapmadan Okula Gitmesin
10 Eylül 2013 Salı - 08:26 Bültenler [5040517]
Bahar Aktan, "Evde yapılacak sağlıklı ve dengeli bir kahvaltı ile çocukların bilişsel performansı ve okul başarısı arttırılabilir" dedi.


Okula giden çocukların mutlaka kahvaltı yapması gerektiğini söyleyen Nişantaşı Hastanesi Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Bahar Aktan, "Evde yapılacak sağlıklı ve dengeli bir kahvaltı ile çocukların bilişsel performansı ve okul başarısı arttırılabilir" dedi

Okulların açılmasıyla birlikte aileleri "Çocuğumu nasıl daha iyi besleyebilirim" telaşı aldı. Nişantaşı Hastanesi Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Bahar Aktan'a göre doğru beslenme çocukların okul başarısının yanı sıra gelecek yıllardaki beslenme alışkanlığı açısından da büyük önem taşıyor. Okul çocuklarında iyi beslenmenin temelini kahvaltının oluşturduğunu söyleyen Aktan, "Okula gitmeden önce evde yapılacak sağlıklı ve dengeli bir kahvaltı ile çocukların bilişsel performansı ve okul başarısı arttırılabilir" dedi. Çocukların güne mutlaka kahvaltı ile başlaması gerektiğini belirten Bahar Aktan, "Kahvaltıda haşlanmış, omlet veya menemen türünde bir yumurta olmalı. Süt, reçel veya pekmez ayrıca da mutlaka bol çiğ sebze (domates-salatalık) bulunmalı. Sebze yerine bazı günler meyve olması gerekir" diye konuştu.
Kahvaltı kadar beslenme çantasının da önemli olduğunu ifade eden Aktan, "İyi bir kahvaltı ile kan şekeri dengesi sağlanan ve böylelikle bilişsel performansı en süt seviyeye çıkan çocukların gün boyu okulda bu performansı korumaları için mutlaka iyi hazırlanmış bir beslenme çantasına ihtiyaçları var" açıklamasında bulundu.

Çocuklarınızı fast-food'tan uzak tutun

Sağlıklı ve dengeli hazırlanmış bir beslenme çantası için annelere büyük görev düştüğüne belirten Diyet Uzmanı Bahar Aktan, "İyi hazırlanmış bir beslenme çantası ile çocuğun fast-food ve hazır atıştırmalıklara bağımlılığı azalır. Çocuğun sevdiği türde besinler ve okulda kalış süresi göz önünde bulundurularak bir beslenme çantası planlamak gerekir. İdeal bir beslenme çantasında bir kutu süt, bir adet peynirli tost, bir adet taze meyve veya bir kutu ayran, bir adet peynirli sandviç, dört beş adet kuru meyve bulunmalı. Bu listeye evde hazırlanmış bir dilim börek veya kek, ayran veya süt, 4-5 adet ceviz veya 7-8 adet fındık da alternatif oluşturabilir" diye konuştu

Okul çocuklarının beslenmelerini daha sağlıklı ve dengeli hale getirmenin bir diğer yolunun da evdeki yeme düzenlerini planlamaktan geçtiğini ifade eden Aktan şöyle devam etti:

"Evde geçirdiği süre boyunca ana ve ara öğünleri sağlıklı ve yeterli hale getirirsek çocuğu fast-food ve atıştırmalık alışkanlığından kurtarmak mümkün olur. Gün içerisinde iki saatlik aralıklarla ana ve ara öğünleri düzenlemek tatlı ve atıştırma isteğini azaltacak, ana yemek saatlerinde çocuğun daha iyi beslenmesini sağlayacaktır."

Yemek yerken TV'yi kapatın

Bahar Aktan, okul çağı çocuklarının günlük beslenmesinde dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraları:
"Kahvaltı, öğle ve akşam yemek saatlerinin düzenli olması ve bu saatlerde tüm aile bireylerinin sofrada bulunması gerekir. Sofranın televizyondan uzak bir yerde kurulması ya da televizyonun yemek süresince kapalı tutulması lazım. Ana öğünler arasında mutlaka ara öğünlerin olmalı. Günlük beslenme planının mutlaka et, yumurta, süt ve süt ürünleri gibi büyümenin temelini oluşturan protein kaynaklarını içermesi gerekir. Sinir sistemi ve beyin gelişimi için çok önemli olan B grubu vitaminleri yani tahıllar – ekmek, makarna, pilav her gün tüketilmeli. Her gün mutlaka 2 porsiyon sebze ve 3-4 porsiyon meyve tüketiminin sağlanması gerekir. Beyin gelişimine katkı sağlayan omega-3 kaynağı balık haftada 2-3 gün yenmeli."

Bisküvi yerine ev yapımı kek

Hazır ürünler yerine evde annelerin hazırladığı yiyeceklerin tercih edilmesi gerektiğini vurgulayan Bahar Aktan, "Meyve suyu yerine – komposto, reçel veya marmelat ile hazırlanmış şurup, tuzlu bisküvi-kraker yerine – peynirli poğaça veya börek tercih edilmeli. Şekerli atıştırmalıklar yerine – evde yapılmış meyveli veya kakaolu kek, çikolata ve şekerleme yerine - evde hazırlanmış sütlü tatlılar, kakaolu meyveli toplar, cips yerine – fırınlanmış patates veya evde yağsız patlatışmış mısır yapılmalı" diyerek sözlerini tamamladı.

Eş Başkan Anlı, Yaz Kampı'nda Çocuklarla Buluştu
Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, bu yıl on birincisi düzenlenen Çocuk Yaz Kampı'nı ziyaret ederek, çocuklarla buluştu.
Sigarayı Bırakmaya Yardımcı Besinler
Uzman Diyetisyen Aslıhan Küçük, sigarayı bırakmaya yardımcı besinler konusunda bilgi verdi.
Tatilin Faturası "Fazla Kilolar" Olmasın
Yaz aylarında işe ve okula kısa bir ara verip tatile çıkılırken, Diyetisyen Özge Akar Özyaman, 'Aylardır az yemek yiyorum.
Sporcuların vazgeçilmez başucu kitabı olacak
Uzm. Dr. Onur Oral'ın "Antrenman Bilgisi ve Sporcu Sağlığı" isimli kitabı raflarda yerini aldı.
Güneş çarpmasının kalkanı: Bol su içmek
Vücut ağırlığınızın yüzde 20'sinden fazla sıvı kaybı hayati tehlike oluşturur. Su içmek için susamayı veya terlemeyi beklemeyin.
Fazlalıklardan Kurtulmak, Kilolarınızı Taşımaktan Daha Kolay!
Beslenme ve Diyet Uzmanı Nil Şahin Gürhan; fazlalıklardan kurtulmanın, fazla kilolarımızı taşımaktan daha kolay ve daha az masraflı olduğunu vurgulayarak "Kilo vermek için sağlam ve gerçekçi yol haritanızı oluşturun" uyarısında bulundu.
Dinar'da Obezite ve Diyabet Semineri
Dinar Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından "Obezite, Tuz ve Diyabet" semineri gerçekleştirildi.
Türk Hekimin Amerika'da Başarısı
Astım sebebiyle metabolizmamızdaki değişikliklerin tespiti yeni tedavi yollarının geliştirilmesini sağladı.
Zayıflamak İçin Çocukluğunuza Dönün
Hipnoterapi ile kilo verme konusunda Uzman Psikolog Yasemin Aydoğdu'nun görüşlerini aldık;
Ne bir hamile, ne de bir bebek vegan olmamalı!
İtalya'da yetersiz beslenme ve kalp rahatsızlığından hastaneye kaldırılan bebeğin velayetinin anne ve babasından alınması tüm dünyada yankılandı.
  • Oğlu İçin Önce Kilo Sonra Böbreğini VerdiDiyarbakır'da yaşayan Servet Öncü, böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize giren oğlu İlmuddin Öncü'ye böbreğini bağışlamak için kilo verdikten sonra oğluna böbreğini bağışladı.
  • Alerji Tedavisi Gören Kişinin Karaciğerinden Kist ÇıktıTarsus ilçesinde uzun yıllar vücudundaki kaşıntılar nedeniyle alerji tedavisi gören 19 yaşındaki Ezgi Sezer'in karaciğerinde portakal büyüklüğünde kist olduğu anlaşıldı.
  • Sağlıklı Yaşam Araçları ProjesiSağlık Bakanlığı'nın, "Sağlıklı Yaşam Araçları Projesi" kapsamında, Özalp Toplum Sağlığı Merkezi tarafından sağlık temalı konularda eğitimler verilmeye başlandı.
  • Endonezya'da 192 Kilogram Çocuk Tedaviye AlındıEndonezya'da henüz 10 yaşında olmasına rağmen ağırlığı 192 kilograma çıkan Arya Permana, tedavi altına alındı.
  • Türk Mutfağı İdrar Kaçırma Sorununda Risk FaktörüMedicana International Ankara Hastanesi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Bedreddin Seçkin, Türk mutfağında domatesin çok kullanıldığını, patlıcan, acı, ekşi ve baharatın çok yer tuttuğunu, sütlü tatlıların çok tüketildiğini belirterek, bunların hepsinin aşırı aktif mesane olarak adlandırılan bozukluğun risk faktörü olduğunu vurguladı.
  • Sağlıklı Yaşam Aracı Alaplı'daSağlık Bakanlığı tarafından önleyici sağlık hizmetlerini anlatmak amacıyla Zonguldak'a gönderilen "Sağlıklı Yaşam Aracı" Alaplı ilçesinde faaliyetine başladı.
  • Avanos'ta "Obezite ve Diyabete Karşı Gdo'ya Hayır" ÇalıştayıNevşehir'de, Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, Türkiye Ulusal Ajansı ve Kapadokya Meslek Yüksekokulu işbirliğinde, "Obezite ve Diyabete Karşı No GDO" çalıştayı gerçekleştirildi.