14 Ekim 2015 Çarşamba 06:58
DENEME

Çocuklar Kahvaltı Yapmadan Okula Gitmesin

Haber: Çocuklar Kahvaltı Yapmadan Okula Gitmesin
10 Eylül 2013 Salı - 08:26 Bültenler [5040517]
Bahar Aktan, "Evde yapılacak sağlıklı ve dengeli bir kahvaltı ile çocukların bilişsel performansı ve okul başarısı arttırılabilir" dedi.


Okula giden çocukların mutlaka kahvaltı yapması gerektiğini söyleyen Nişantaşı Hastanesi Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Bahar Aktan, "Evde yapılacak sağlıklı ve dengeli bir kahvaltı ile çocukların bilişsel performansı ve okul başarısı arttırılabilir" dedi

Okulların açılmasıyla birlikte aileleri "Çocuğumu nasıl daha iyi besleyebilirim" telaşı aldı. Nişantaşı Hastanesi Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Bahar Aktan'a göre doğru beslenme çocukların okul başarısının yanı sıra gelecek yıllardaki beslenme alışkanlığı açısından da büyük önem taşıyor. Okul çocuklarında iyi beslenmenin temelini kahvaltının oluşturduğunu söyleyen Aktan, "Okula gitmeden önce evde yapılacak sağlıklı ve dengeli bir kahvaltı ile çocukların bilişsel performansı ve okul başarısı arttırılabilir" dedi. Çocukların güne mutlaka kahvaltı ile başlaması gerektiğini belirten Bahar Aktan, "Kahvaltıda haşlanmış, omlet veya menemen türünde bir yumurta olmalı. Süt, reçel veya pekmez ayrıca da mutlaka bol çiğ sebze (domates-salatalık) bulunmalı. Sebze yerine bazı günler meyve olması gerekir" diye konuştu.
Kahvaltı kadar beslenme çantasının da önemli olduğunu ifade eden Aktan, "İyi bir kahvaltı ile kan şekeri dengesi sağlanan ve böylelikle bilişsel performansı en süt seviyeye çıkan çocukların gün boyu okulda bu performansı korumaları için mutlaka iyi hazırlanmış bir beslenme çantasına ihtiyaçları var" açıklamasında bulundu.

Çocuklarınızı fast-food'tan uzak tutun

Sağlıklı ve dengeli hazırlanmış bir beslenme çantası için annelere büyük görev düştüğüne belirten Diyet Uzmanı Bahar Aktan, "İyi hazırlanmış bir beslenme çantası ile çocuğun fast-food ve hazır atıştırmalıklara bağımlılığı azalır. Çocuğun sevdiği türde besinler ve okulda kalış süresi göz önünde bulundurularak bir beslenme çantası planlamak gerekir. İdeal bir beslenme çantasında bir kutu süt, bir adet peynirli tost, bir adet taze meyve veya bir kutu ayran, bir adet peynirli sandviç, dört beş adet kuru meyve bulunmalı. Bu listeye evde hazırlanmış bir dilim börek veya kek, ayran veya süt, 4-5 adet ceviz veya 7-8 adet fındık da alternatif oluşturabilir" diye konuştu

Okul çocuklarının beslenmelerini daha sağlıklı ve dengeli hale getirmenin bir diğer yolunun da evdeki yeme düzenlerini planlamaktan geçtiğini ifade eden Aktan şöyle devam etti:

"Evde geçirdiği süre boyunca ana ve ara öğünleri sağlıklı ve yeterli hale getirirsek çocuğu fast-food ve atıştırmalık alışkanlığından kurtarmak mümkün olur. Gün içerisinde iki saatlik aralıklarla ana ve ara öğünleri düzenlemek tatlı ve atıştırma isteğini azaltacak, ana yemek saatlerinde çocuğun daha iyi beslenmesini sağlayacaktır."

Yemek yerken TV'yi kapatın

Bahar Aktan, okul çağı çocuklarının günlük beslenmesinde dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraları:
"Kahvaltı, öğle ve akşam yemek saatlerinin düzenli olması ve bu saatlerde tüm aile bireylerinin sofrada bulunması gerekir. Sofranın televizyondan uzak bir yerde kurulması ya da televizyonun yemek süresince kapalı tutulması lazım. Ana öğünler arasında mutlaka ara öğünlerin olmalı. Günlük beslenme planının mutlaka et, yumurta, süt ve süt ürünleri gibi büyümenin temelini oluşturan protein kaynaklarını içermesi gerekir. Sinir sistemi ve beyin gelişimi için çok önemli olan B grubu vitaminleri yani tahıllar – ekmek, makarna, pilav her gün tüketilmeli. Her gün mutlaka 2 porsiyon sebze ve 3-4 porsiyon meyve tüketiminin sağlanması gerekir. Beyin gelişimine katkı sağlayan omega-3 kaynağı balık haftada 2-3 gün yenmeli."

Bisküvi yerine ev yapımı kek

Hazır ürünler yerine evde annelerin hazırladığı yiyeceklerin tercih edilmesi gerektiğini vurgulayan Bahar Aktan, "Meyve suyu yerine – komposto, reçel veya marmelat ile hazırlanmış şurup, tuzlu bisküvi-kraker yerine – peynirli poğaça veya börek tercih edilmeli. Şekerli atıştırmalıklar yerine – evde yapılmış meyveli veya kakaolu kek, çikolata ve şekerleme yerine - evde hazırlanmış sütlü tatlılar, kakaolu meyveli toplar, cips yerine – fırınlanmış patates veya evde yağsız patlatışmış mısır yapılmalı" diyerek sözlerini tamamladı.

Hamdi Alkan 20 Kilo Verdi
Geçirdiği mide ameliyatından sonra görüntülenen ünlü oyuncu Hamdi Alkan objektiflere poz vererek "20 kilo verdim yakışmış mı?" dedi.
Astronotlar İçin Türkiye'de Yosunlu Yoğurt ve Peynir Üretilecek
Yalova'da astronotların beslenmesinde kullanılan spirulina cinsi yosunu 3 yılda üreten akademisyenler, bundan ayran, yoğurt ve peynir üretimi için çalışmalara başladı.
Okul Döneminde, Çocuklara Sağlıklı Süt Tükettirmenin Leziz Yolları
Yeni eğitim sezonunun başladığı bugünlerde, uzmanlar, çocukların günde 2 bardak süt tüketmelerinin önemini hatırlatıyor.
Çikolata, Şerbetli Tatlı ve Bal Çocuklarda Reflüye Neden Oluyor'
Yrd. Doç. Dr. Latif Küpelioğlu, çocuklarda çikolata, şerbetli tatlı ve balın reflüye neden olduğu uyarısında bulundu.
Prof. Dr. Canan Karatay: Zeytin Ağacını Kesmek Cinayettir
– BESLENME üzerine hazırladığı kitapları ve adıyla anılan diyeti ile tanınan Prof. Dr. Canan Karatay, zeytinin doğanın bir harikası olduğunu belirterek, "Zeytin ağacını kesmek cinayettir.
Kardashian'dan Mayolu Fitness Sırları
Yaklaşık 2 yıl içinde 16 kilo veren Khloe Kardashian, forma girmesine yardımcı olan egzersiz hareketlerini hayranlarıyla paylaştı.
Diego Costa Göbekli Haliyle Şaşırttı
Chelsea'nin golcü futbolcusu Diego Costa'nın son halini görenler gözlerine inanamadı.
Tabip Odası Başkanı'ndan Tıbb-ı Nebevi Eleştirisi: Tıp Kongrelerini Hekimler Düzenlemeli
Çukurova Üniversitesi'nde (ÇÜ) İslam ve Tıp (Tıbb-ı Nebevi) Kongresi devam ederken açıklama yapan Adana Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. H. Neslihan Önenli Mungan, tıp kongrelerinin hekimler tarafından düzenlenmesi gerektiğini söyledi.
Bisiklet Şehri"Nde 2023 Hedefi; Bin Kilometre Bisiklet Yolu
GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Bisiklet kullananlardan ve bisiklet yollarından detaylar, "Bisiklet şehri"nde 2023 hedefi; bin kilometre bisiklet yolu- Türkiye'de en fazla bisikletin kullanıldığı Konya, 800 bin bisiklet, 300 kilometrelik bisiklet yolu ve akıllı bisiklet uygulamasıyla diğer illere örnek oluyor- Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Akyürek: - "Bisiklet yollarımızı 2023 yılı hedefleri kapsamında bin kilometreye yükseltmek ve bisiklet kullanımını teşvik etmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz" MUHAMMED BOZTEPE / AYŞE ŞENSOY - Türkiye'de nüfusa oranla en fazla bisikletin kullanıldığı kent konumundaki Konya, 300 kilometrelik bisiklet yoluyla diğer illere de model oluyor.
Prof. Dr. Mungan: Hekimlik ve Tıp Eğitimi Bilimsel Temellere Dayanmalı
Adana Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. H. Neslihan Önenli Mungan, hekimlik ve tıp eğitiminin sadece bilimsel temellere dayandırılması gerektiğini söyledi.