2 Temmuz 2015 Perşembe 06:34
DENEME

Çocuklar Kahvaltı Yapmadan Okula Gitmesin

Haber: Çocuklar Kahvaltı Yapmadan Okula Gitmesin
10 Eylül 2013 Salı - 08:26 Bültenler [5040517]
Bahar Aktan, "Evde yapılacak sağlıklı ve dengeli bir kahvaltı ile çocukların bilişsel performansı ve okul başarısı arttırılabilir" dedi.


Okula giden çocukların mutlaka kahvaltı yapması gerektiğini söyleyen Nişantaşı Hastanesi Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Bahar Aktan, "Evde yapılacak sağlıklı ve dengeli bir kahvaltı ile çocukların bilişsel performansı ve okul başarısı arttırılabilir" dedi

Okulların açılmasıyla birlikte aileleri "Çocuğumu nasıl daha iyi besleyebilirim" telaşı aldı. Nişantaşı Hastanesi Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Bahar Aktan'a göre doğru beslenme çocukların okul başarısının yanı sıra gelecek yıllardaki beslenme alışkanlığı açısından da büyük önem taşıyor. Okul çocuklarında iyi beslenmenin temelini kahvaltının oluşturduğunu söyleyen Aktan, "Okula gitmeden önce evde yapılacak sağlıklı ve dengeli bir kahvaltı ile çocukların bilişsel performansı ve okul başarısı arttırılabilir" dedi. Çocukların güne mutlaka kahvaltı ile başlaması gerektiğini belirten Bahar Aktan, "Kahvaltıda haşlanmış, omlet veya menemen türünde bir yumurta olmalı. Süt, reçel veya pekmez ayrıca da mutlaka bol çiğ sebze (domates-salatalık) bulunmalı. Sebze yerine bazı günler meyve olması gerekir" diye konuştu.
Kahvaltı kadar beslenme çantasının da önemli olduğunu ifade eden Aktan, "İyi bir kahvaltı ile kan şekeri dengesi sağlanan ve böylelikle bilişsel performansı en süt seviyeye çıkan çocukların gün boyu okulda bu performansı korumaları için mutlaka iyi hazırlanmış bir beslenme çantasına ihtiyaçları var" açıklamasında bulundu.

Çocuklarınızı fast-food'tan uzak tutun

Sağlıklı ve dengeli hazırlanmış bir beslenme çantası için annelere büyük görev düştüğüne belirten Diyet Uzmanı Bahar Aktan, "İyi hazırlanmış bir beslenme çantası ile çocuğun fast-food ve hazır atıştırmalıklara bağımlılığı azalır. Çocuğun sevdiği türde besinler ve okulda kalış süresi göz önünde bulundurularak bir beslenme çantası planlamak gerekir. İdeal bir beslenme çantasında bir kutu süt, bir adet peynirli tost, bir adet taze meyve veya bir kutu ayran, bir adet peynirli sandviç, dört beş adet kuru meyve bulunmalı. Bu listeye evde hazırlanmış bir dilim börek veya kek, ayran veya süt, 4-5 adet ceviz veya 7-8 adet fındık da alternatif oluşturabilir" diye konuştu

Okul çocuklarının beslenmelerini daha sağlıklı ve dengeli hale getirmenin bir diğer yolunun da evdeki yeme düzenlerini planlamaktan geçtiğini ifade eden Aktan şöyle devam etti:

"Evde geçirdiği süre boyunca ana ve ara öğünleri sağlıklı ve yeterli hale getirirsek çocuğu fast-food ve atıştırmalık alışkanlığından kurtarmak mümkün olur. Gün içerisinde iki saatlik aralıklarla ana ve ara öğünleri düzenlemek tatlı ve atıştırma isteğini azaltacak, ana yemek saatlerinde çocuğun daha iyi beslenmesini sağlayacaktır."

Yemek yerken TV'yi kapatın

Bahar Aktan, okul çağı çocuklarının günlük beslenmesinde dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraları:
"Kahvaltı, öğle ve akşam yemek saatlerinin düzenli olması ve bu saatlerde tüm aile bireylerinin sofrada bulunması gerekir. Sofranın televizyondan uzak bir yerde kurulması ya da televizyonun yemek süresince kapalı tutulması lazım. Ana öğünler arasında mutlaka ara öğünlerin olmalı. Günlük beslenme planının mutlaka et, yumurta, süt ve süt ürünleri gibi büyümenin temelini oluşturan protein kaynaklarını içermesi gerekir. Sinir sistemi ve beyin gelişimi için çok önemli olan B grubu vitaminleri yani tahıllar – ekmek, makarna, pilav her gün tüketilmeli. Her gün mutlaka 2 porsiyon sebze ve 3-4 porsiyon meyve tüketiminin sağlanması gerekir. Beyin gelişimine katkı sağlayan omega-3 kaynağı balık haftada 2-3 gün yenmeli."

Bisküvi yerine ev yapımı kek

Hazır ürünler yerine evde annelerin hazırladığı yiyeceklerin tercih edilmesi gerektiğini vurgulayan Bahar Aktan, "Meyve suyu yerine – komposto, reçel veya marmelat ile hazırlanmış şurup, tuzlu bisküvi-kraker yerine – peynirli poğaça veya börek tercih edilmeli. Şekerli atıştırmalıklar yerine – evde yapılmış meyveli veya kakaolu kek, çikolata ve şekerleme yerine - evde hazırlanmış sütlü tatlılar, kakaolu meyveli toplar, cips yerine – fırınlanmış patates veya evde yağsız patlatışmış mısır yapılmalı" diyerek sözlerini tamamladı.

Dr. Kinaş: Adet Ağrılarına Karşı Egzersiz Yaparak Alt Karın Bölgesi Isıtılmalı
Denizli Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Murat Gökhan Kinaş kadınlarda sancılı geçen regl dönemi ağrılarını azaltmak için egzersiz yaparak alt karın bölgesinin ısıtılması gerektiğini söyledi.
Türk Böbrek Vakfı ve Türkiye Futbol Vakfı Güçlerini Birleştirdiler -1
Türk Böbrek Vakfı ve Türkiye Futbol Vakfı güçlerini birleştirdiler Futbolu bırakmış ve böbrek hastalığı çekenler, Böbrek Vakfı'ndan ücretsiz olarak yararlanabilecekler Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk Birlikten kuvvet doğar Türkiye Futbol Vakfı Başkanı Candemir Berkman Bize yardım elini uzatan Böbrek Vakfı'na ne kadar teşekkür etsek azdır Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim de iki kurumun güçlerini birleştirmesiyle ilgili olarak, Üzerime düşen ne varsa yapıyorum ve yapmaya da devam edeceğim dedi.
İzmir'de Biyotıp ve Genom Merkezi 9 Eylül'de Açılacak
Kalkınma Bakanlığı'nın desteğiyle Dokuz Eylül Üniversitesi bünyesinde kurulan İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü/Uygulama ve Araştırma Merkezi 'iBG-izmir'in açılışı, dünyaca ünlü bilim insanlarının katılımıyla 9 Eylül 2015 tarihinde yapılacak.
Zayıflama Çayı İçti, Hamile Kaldı!
Zayıflama çayı içen 26 yaşındaki kadın, doğum kontrolü hapı kullanmasına rağmen, çayın yan etkisinden dolayı hamile kalınca şoke oldu.
İzmir'de Belediyeden En Büyük Sofra
İzmir Büyükşehir Belediyesi, en büyük iftar sofrasını engelliler ve aileleri için kurdu.
Sahtekarlar Tatilcileri "Yıldızlı Otellerin Resimleri" İle Kandırıyor
Sezonun başlamasıyla bazı uyanık işletmeciler, tek yıldız kategorisine giremeyecek tesisleri bile, butik, 4 yıldızlı, hatta 'de luxe' diye pazarlanmaya çalışılıyor.
Anlık Zayıflama Hevesi Hayatınızı Karartmasın!
Uzmanlar, zayıflamak için piyasada satılan ürünlerin uzun süreli ve kalıcı hasarlara sebep olabileceği konusunda uyarılarda bulundu.
Kadın Sağlığı Eğitimini Köyde Kadınların Ayağına Götürdüler
Diyarbakır'da, Kadın Sağlığı Eğitim Projesi kapsamında en ücre köylere giden ekipler köy evlerinde kurdukları projeksiyon sistemi ve bilgisayarlar ile köylü kadınlara kadın sağlığını anlattı.
Obezite Ameliyatından Sonra Yeniden 140 Kiloyu Gördü, Eğitime Konu Oldu
7 yıl önce geçirdiği tüp mide operasyonu ile 40 kilo veren ancak kısa sürede eski kilosuna geri dönen 38 yaşındaki Sedat Özcan, Memorial Antalya Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alihan Gürkan tarafından düzenlenen 'Yetersiz tüp mide ameliyatlarının düzetilmesi' konulu obezite cerrahisi eğitim programında ameliyat oldu.
Eski Miraboğlu Sağlık Ocağı Çürümekten Kurtuldu
Kayseri Talas ilçesi Bahçelievler mahallesinde yıllardır atıl vaziyette bulunan eski Miraboğlu Sağlık Ocağı binası belediyenin devreye girmesiyle çürümekten kurtarıldı.