29 Haziran 2016 Çarşamba 19:13
DENEME

Çocuklar Kahvaltı Yapmadan Okula Gitmesin

Haber: Çocuklar Kahvaltı Yapmadan Okula Gitmesin
10 Eylül 2013 Salı - 08:26 Bültenler [5040517]
Bahar Aktan, "Evde yapılacak sağlıklı ve dengeli bir kahvaltı ile çocukların bilişsel performansı ve okul başarısı arttırılabilir" dedi.


Okula giden çocukların mutlaka kahvaltı yapması gerektiğini söyleyen Nişantaşı Hastanesi Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Bahar Aktan, "Evde yapılacak sağlıklı ve dengeli bir kahvaltı ile çocukların bilişsel performansı ve okul başarısı arttırılabilir" dedi

Okulların açılmasıyla birlikte aileleri "Çocuğumu nasıl daha iyi besleyebilirim" telaşı aldı. Nişantaşı Hastanesi Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Bahar Aktan'a göre doğru beslenme çocukların okul başarısının yanı sıra gelecek yıllardaki beslenme alışkanlığı açısından da büyük önem taşıyor. Okul çocuklarında iyi beslenmenin temelini kahvaltının oluşturduğunu söyleyen Aktan, "Okula gitmeden önce evde yapılacak sağlıklı ve dengeli bir kahvaltı ile çocukların bilişsel performansı ve okul başarısı arttırılabilir" dedi. Çocukların güne mutlaka kahvaltı ile başlaması gerektiğini belirten Bahar Aktan, "Kahvaltıda haşlanmış, omlet veya menemen türünde bir yumurta olmalı. Süt, reçel veya pekmez ayrıca da mutlaka bol çiğ sebze (domates-salatalık) bulunmalı. Sebze yerine bazı günler meyve olması gerekir" diye konuştu.
Kahvaltı kadar beslenme çantasının da önemli olduğunu ifade eden Aktan, "İyi bir kahvaltı ile kan şekeri dengesi sağlanan ve böylelikle bilişsel performansı en süt seviyeye çıkan çocukların gün boyu okulda bu performansı korumaları için mutlaka iyi hazırlanmış bir beslenme çantasına ihtiyaçları var" açıklamasında bulundu.

Çocuklarınızı fast-food'tan uzak tutun

Sağlıklı ve dengeli hazırlanmış bir beslenme çantası için annelere büyük görev düştüğüne belirten Diyet Uzmanı Bahar Aktan, "İyi hazırlanmış bir beslenme çantası ile çocuğun fast-food ve hazır atıştırmalıklara bağımlılığı azalır. Çocuğun sevdiği türde besinler ve okulda kalış süresi göz önünde bulundurularak bir beslenme çantası planlamak gerekir. İdeal bir beslenme çantasında bir kutu süt, bir adet peynirli tost, bir adet taze meyve veya bir kutu ayran, bir adet peynirli sandviç, dört beş adet kuru meyve bulunmalı. Bu listeye evde hazırlanmış bir dilim börek veya kek, ayran veya süt, 4-5 adet ceviz veya 7-8 adet fındık da alternatif oluşturabilir" diye konuştu

Okul çocuklarının beslenmelerini daha sağlıklı ve dengeli hale getirmenin bir diğer yolunun da evdeki yeme düzenlerini planlamaktan geçtiğini ifade eden Aktan şöyle devam etti:

"Evde geçirdiği süre boyunca ana ve ara öğünleri sağlıklı ve yeterli hale getirirsek çocuğu fast-food ve atıştırmalık alışkanlığından kurtarmak mümkün olur. Gün içerisinde iki saatlik aralıklarla ana ve ara öğünleri düzenlemek tatlı ve atıştırma isteğini azaltacak, ana yemek saatlerinde çocuğun daha iyi beslenmesini sağlayacaktır."

Yemek yerken TV'yi kapatın

Bahar Aktan, okul çağı çocuklarının günlük beslenmesinde dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraları:
"Kahvaltı, öğle ve akşam yemek saatlerinin düzenli olması ve bu saatlerde tüm aile bireylerinin sofrada bulunması gerekir. Sofranın televizyondan uzak bir yerde kurulması ya da televizyonun yemek süresince kapalı tutulması lazım. Ana öğünler arasında mutlaka ara öğünlerin olmalı. Günlük beslenme planının mutlaka et, yumurta, süt ve süt ürünleri gibi büyümenin temelini oluşturan protein kaynaklarını içermesi gerekir. Sinir sistemi ve beyin gelişimi için çok önemli olan B grubu vitaminleri yani tahıllar – ekmek, makarna, pilav her gün tüketilmeli. Her gün mutlaka 2 porsiyon sebze ve 3-4 porsiyon meyve tüketiminin sağlanması gerekir. Beyin gelişimine katkı sağlayan omega-3 kaynağı balık haftada 2-3 gün yenmeli."

Bisküvi yerine ev yapımı kek

Hazır ürünler yerine evde annelerin hazırladığı yiyeceklerin tercih edilmesi gerektiğini vurgulayan Bahar Aktan, "Meyve suyu yerine – komposto, reçel veya marmelat ile hazırlanmış şurup, tuzlu bisküvi-kraker yerine – peynirli poğaça veya börek tercih edilmeli. Şekerli atıştırmalıklar yerine – evde yapılmış meyveli veya kakaolu kek, çikolata ve şekerleme yerine - evde hazırlanmış sütlü tatlılar, kakaolu meyveli toplar, cips yerine – fırınlanmış patates veya evde yağsız patlatışmış mısır yapılmalı" diyerek sözlerini tamamladı.

Batman'da Çocuklarda En Yaygın Hastalık 'Rota Salgını'
Uzmanlar, bahar ayları ile başlayan ve hala devam eden rota salgınının Batman'da en sık karşılaşılan hastalıklardan biri olduğunu açıkladı.
Diyabet Uzmanı Albayrak: Ağır ve Yağlı Yiyeceklerden Uzak Durun
Bayram sonrası sağlıklı beslenme ile ilgili önerilerde bulunan İskenderun Gelişim Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Eray Albayrak, öğünlerde yaz sıcaklarına uygun hafif yiyeceklerin tercih edilmesi gerektiğini söyledi.
Stevia Bitkisi Şekerin Tahtını Sallıyor
Kalorisi bulunmadığı için son dönemde dünyada yapay tatlandırıcıların yerine tercih edilen ve sağlıklı tatlandırıcı olarak anılan stevia, gıda ürünlerinde şekerin yerine kullanılmaya başladı.
Ramazan Bayramı'nda Beslenme Önerileri
Ramazan ayında tutulan orucun ardından sağlığını koruyup herhangi bir rahatsızlık geçirmek istemeyenlerin bayramda beslenmelerine dikkat etmesi gerekiyor.
Emzirmek Kilo Verdiriyor
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Mehmet Bal, emziren annelerin günlük 400-500 kalori harcadığını, aşırı beslenmekten kaçınmalarının fazla kilolardan kurtulmalarına yeteceğini söyledi.
Obezite Bir Çok Hastalığa Sebep Oluyor
Ege Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Görevlisi Uzman Doktor Onur Oral, düzensiz beslenme ile ortaya çıkan obezitenin zamanında gerekli önlemler alınmadığı taktirde bir çok hastalığın tetikleyicisi olduğunu söyledi.
Yaz Aylarında Yaşanan Halsizliğe Karşı Semizotu
Semizotu, vitamin ve mineral yönünden zengin olan yeşil renk grubunda yer alan harika bir sebzedir. Kalori değeri düşük olan semizotu, kilo verme diyetlerinde sıkça tercih edilmektedir.
Milli Sporcu Dünya Atletik Fizik Şampiyonası'na Hazırlanıyor
Dubai'de yaşayan Çorum-Osmancıklı Fitness (Sağlıklı Yaşam) Eğitmeni Bülent Çetindere, Eylül ayında yapılacak 2016 Dünya Atletik Fizik Şampiyonası'na hazırlanıyor.
Obeziteye Karşı Doğru Besleniyor Muyuz?
Diyetisyen Damla Demirtürk, Doğru Beslenmeye ve Obezite Hastalığına Dikkat Çekiyor
Bayram ve Sonrası Sağlıklı Beslenme Önerileri
Bir ay boyunca tutulan orucun ve Bayram'da geri çevrilemeyen ikramların ardından, vücudumuz için sağlıklı beslenme düzenini yeninden kurmaya ne dersiniz?
  • Ramazanda da Sağlıklı BeslenilebilirÖzel bir hastanede görevli diyetisyen Yrd. Doç. Dr. Ayşe Ünlü, "Özel günlerde beslenme şeklinde değişiklikler olabiliyor.
  • Eşinin Desteğiyle Kanseri Yendiİzmir'de önce kemik kanseri olan, sonra bacağını kaybeden Cihat Altay, umudu ve eşinin desteği sayesinde kanseri yendi.
  • Ramazan Dünyevileşmenin Önüne Geçiyor"İstanbul Üniversitesi (İÜ) İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mürteza Bedir, ramazanın canlanma, yeniden kendini bulma, ibadet ve ruhaniyetini tekrar kazanmak için fırsat olduğunu kaydetti.
  • Ramazan Sofralarının "Paşa Yemeği": Abdigör KöftesiOsmanlı Devleti'nin Doğubayazıt Sancakbeyi İshak Paşa'nın babası Çolak Abdi Paşa için pişirilen ve Anadolu'nun en eski diyet yemeği olarak bilinen "Abdigör köftesi" ramazan süresince sofraların vazgeçilmez yemekleri arasında yer alıyor.
  • Ramazanda "Balık Yiyin" ÖnerisiRamazanda uzun süren açlığın ardından balığın yer aldığı bir yemekle oruç açılmasının, dengeli beslenme ve vücudun ihtiyacı olan proteinlerin alınması açısından ideal olduğu bildirildi.
  • Kesilme Aşamasındaki Ayağı Tedavi EdildiBuca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi Diyabetik Ayak Birimi'nde diyabete bağlı oluşan yaralar nedeniyle ayağını kaybetme tehlikesi bulunan 66 yaşındaki Adnan Karaman, 56 gün süren tedaviyle iyileşti.
  • Edirne'de Obeziteyle MücadeleEdirne Halk Sağlığı Müdürlüğü, kentte obeziteyle mücadele kapsamında yoğun çalışma başlattı.
  • 1 Yılda 111 Kilodan 55 Kiloya DüştüSivas'ta aşırı kiloları nedeniyle sağlık sorunları yaşayan, nefes alma güçlüğü çeken ve günlük yaşamını zorlukla sürdüren hemşire Pınar Yılmaz, "mini gastrik bypass" ameliyatının ardından 1 yılda 111 kilodan 55 kiloya düştü.
  • 71 Yaşında Hayata Yeniden TutunduAntalya'nın Manavgat ilçesinde böbrek hastası Mustafa Ak, oğlunun verdiği organla 71 yaşında hayata yeniden tutundu.